İstanbul F1 pistinde kar sürüşüne hazırlanın

İstanbul F1 pistinde kar sürüşüne hazırlanın
İstanbul F1 pistinde kar sürüşüne hazırlanın
İntercity CEO'su Vural Ak İstanbul'da karın 70 santimetreye eriştiği günlerde İntercity İstanbul F1 pistinde bir denemeye imza attı. Tamamen karla kaplı F1 pistinde Ferrari, Porsche gibi süperspor otomobillerle test yapan Ak önemli bir karar aldı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Ağustos 2005 tarihinde tamamlanan Intercity İstanbul Park; faaliyetine başladığı tarihten günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1 Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası , ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası gibi birçok farklı yarış serisine ve kurumsal etkinliklere ev sahipliği yaptı. Pist önümüzdeki dönemde ise yepyeni bir konseptle motorsporları sevenlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

F1 pistinde karla dans
İntercity Otomotiv CEO’su Vural Ak İstanbul’un karla kaplandığı günlerde garajdaki birkaç otomobilini alarak pistte “test sürüşüne” çıktı. Tuzla’da 2.2 milyon m2 alana kurulmuş tesisteki 5.3 km uzunluğundaki pistte değişik tipte araçlarla tur atan deneyimli yarışcı Ak bu denemelerden sonra 2015 kış sezonunda pisti özel sürüşlere açma kararı aldı. 

 

 

Beygirlerin buzla mücadelesi
İntercity İstanbul Park’taki ağır kar koşullarında kullanılan araçlar arasında 2014 model Porsche 911 Turbo S AWD (565 Hp)
2014 model Ferrari FF V12 AWD-( 640 Hp) , 2014 model Mercedes G63 AMG 5.5 litre Twin Turbo 4Motion ( 550 Hp) ve modifiyeli Ford Raptor V8 6.3 litre (610 hp) yer aldılar.

 

Adeta kar küreme makinesi
Bu yüksek performanslı araçlar 14.5-21.0 metre genişliğinde ve saat yönünün tersine koşulacak şekilde tasarlanmış kar kaplı zeminde adeta bir “kar küreme “ makinesi gibi yol aldılar. Hatta bu otomobiller için dünyanın en hızlı “kar küreme” araçları diyebiliriz. Vural Ak’ın deneme sürüşleri sırasında güzel kareler de ortaya çıktı.

Kış kullanımına açacak
İntercity CEO’su Vural Ak ekipleriyle birlikte pist için yeni projeler üretmeye çalıştıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:
“Önümüzdeki kış sezonunda kar yağdığında pistte ne tip yarışlar ve organizasyonlar yapabiliriz bunları hesaplamaya çalıştık. Bunun için denemeler yaptık. Sonuç çok başarılı. Önümüzdeki kış sezonunda pisti kullanıma açacağız. Bu sezon zaten pistte birçok yarış yapacağız. Bunları önümüzdeki günlerde yavaş yavaş açıklayacağız.”