Japon Mazda CX-3 ile sıra yazacak

Japon Mazda CX-3 ile sıra yazacak
Japon Mazda CX-3 ile sıra yazacak
Mazda'nın Türkiye'deki satışlarını artırması için ideal motor ve şanzıman kombinasyonu en sonunda geldi. Crossover Mazda CX-3 haziranda yollara çıkıyor. Üstelik fiyatı da iddialı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Mazda, yeni 1.5 lt dizel motoruyla Türkiye ’de “crossover” sınıfında büyüyecek. Geçen yıl Türkiye’de yaklaşı 1300 adet araç satan marka bu yıl 1.5lt dizel , 4 çeker ve otomatik crossover CX-3 ile yaklaşık 2 kat büyüyerek 2500’leri geçecek.  Bu yıl Türkiye’de yaklaşık 1200 adet CX-3 satılması hedeflenirken aracı daha görmeden ve fiyatı belli olmadan 200 kişi satın aldı.

 Geçen yıl kasımda Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dünya çapında görücüye çıktıktan sonra geçtiğimiz haftalarda Cenevre Otomobil Fuarı’nda tekrar dikkatleri çeken Mazda’nın ilk küçük SUV’u CX-3 heyecanla bekleniyor. Model, Türkiye’de ise ilk kez mayıs ayında İstanbul Autoshow’da Türk otomobil severlerin beğenisine sunulacak. Araçlar ise haziranda  yollara çıkacak.

 Fiyat 75-100 bin TL arası

Barcelona’da gerçekleşen  CX-3 test sürüşlerinde konuşan  Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul aracın fiyatı belli olladan 200 kişiden kapora  aldıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:
“Mazda CX-3 SKYACTIV Teknolojileri ile donatılmış en yeni modelimiz. KODO tasarımının en son ve en zengin tekrarı niteliğinde olan CX-3, MZD Connect ve tüm güvenlik özelliklerine sahip. Güç aktarım mekanizması olarak AWD, FWD, benzin, dizel, manuel ve otomatik vites seçenekleri mevcut. Bunlar içinde markamıza çekmeye çalıştığımız hedef kitlenin en çok talep ettiği 1.5 motor, dizel, otomatik ve 4x4 seçeneklerine sahip versiyonun Mazda’ya oldukça fazla yeni müşteri kazandırmasını bekliyoruz. Fiyatı henüz belirlemedik ancak 75 ile 100 bin TL arasında oluşacağını söyleyebiliriz.”

Avrupa’da 38 bin adet satacak

 Mazda Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeffrey Guyton, da“CX-3’ün bu kısa sürede bu kadar yoğun ilgi görmesi bizi oldukça mutlu etti. CX-3 dünyada, ama özellikle de Avrupa’da bizim için çok önemli bir model olacak. Avrupa’nın en hızlı büyüyen bu segmentinde hali hazırda önemli bir patlama yaşanıyor. Segment, 2013 ile karşılaştırıldığında 2014 yılında %56 oranında büyüdü. Araştırmacılar bu segmentteki hızlı büyümenin devam edeceğini ve 2017 sonunda 810,000 adete ulaşacağını tahmin ediyor. Bu segmentin, kendi boyutlarında CD Premium dışı segmenti bu sene sonuna kadar aşacağı tahmin ediliyor. Küresel bazda CX-3 üretimimiz 150,000 adet olarak planlandı. Bunun 38,000 adeti Avrupa’ya getirilecek ve böylece hem iş hacmimizin artmasına hem de markamızı geliştirmemize yardımcı olacaktır.” dedi.

 

Kaç tane marka sıra yazıyor?

 Araca ilgiden memnun olduklarını söyleyen Yurdakul, ''C ve B segmentinde sıra yazan kaç marka var? 1.5 lt dizel motorun diğer modellere de adaptasyonu düşünülüyor. 2016’da ise 1.6 lt benzinli spor MX-5’I getireceğiz.” dedi. Kompakt crossover Mazda CX-3,  Kodo tasarımı ile yenilikçi ve ödüllü SKYACTIV Teknolojisini  konfor ve kullanışlılık ile birleştiriyor. Araç ideal sürüş konumu, direksiyon hakimiyeti ve kontrolü dikkat çekiyor. Yenilikçi MZD-Connect ile tüm müzik, telefon, uydu navigasyon ve otomobil ayarlarının kontrolü sürücüye konfor sunuyor. Önden çekişli CX-3 (FWD) 2 l benzinli  120 Bg 20 Nm tork üretirken 2 ve 4 çeker 1.5 lt dizel motor  105 BG ve 270 Nm tork üretiyor.Dizel  6 ileri manuel vitesli 2 çeker CX-3 100 km’de 4 lt 4x4 6 ileri otomatik versiyon ise 100 km’de 5.23 lt yakıt harcıyor.