Kamyonla kesintisiz iletişim

Kamyonla kesintisiz iletişim
Kamyonla kesintisiz iletişim
Scania, kamyonlar ile iletişim kuran akıllı kol saati ile ağır ticari araç sektöründe kullanılacak giyilebilir teknolojilere öncülük yapıyor. Scania Watch, yakıt tüketimi, sürüş verimi ve ortalama hız gibi değişkenler hakkında bilgi toplayıp sürücüye her ortamda iletiyor.

Scania, ağır ticari araç sektöründe giyilebilen cihaz kullanımının henüz hazırlık aşamalarında olmasına rağmen, bu konuda çığır açacak teknolojiler üretmeye devam ediyor. Norveç’in ünlü kayak merkezi Trysil’de gerçekleşen dünya lansmanı ile tanıtımı gerçekleştirilen Black Griffin kol saati, ilk etapta 999 adet üretilerek piyasaya sürülüyor. Scania, cihazı geliştirmeye devam ederek, kullanım kolaylığının artırılması ve internet üzerinden indirilebilen yazılımlar ile işlevinin daha da geliştirilmesini planlıyor.

Scania Satış Müdürü Tunç Gömeçli, bunun heyecan verici bir teknoloji olduğunu belirterek “Bir kol saati ile kamyon filolarının gerçek zamanlı takip ve analiz yapabilecek olması, kamyonun teknik sistemlerinden alınabilen önemli bilgileri ve verileri takip edebilecek olması heyecan verici” dedi.

Gömeçli “Scania Watch ile gerçekten sürücü dostu bir teknoloji geliştiriyor. Mevcut filo yönetim uygulamaları genellikle nakliye şirketleri ve filo işletmecilerini hedef alıyor. Scania Watch, yeni uygulama ile birlikte teknolojiyi bir adım öteye taşıyor ve sürücüye günlük işlerinde yardımcı oluyor. Hatta bunu ileride daha da işlevsel hale getirmeyi planlıyor. Gelecekte bu kol saati ile sürücünün nabzı hakkında bilgi alma ve çeşitli sağlık ve güvenlik hizmetleri verilebilmesi de sağlanacak” açıklamasında bulundu.

Scania Sürücü Hizmetleri

Scania yeni teknolojiler ile sürdürülebilir başarıda da öncülük ediyor. Yakıt ekonomisi ve aracın sürekli aktif hizmet verebilmesi için sürücüler en önemli faktördür. Bu bilinçle Scania, sürücü hizmetleri kapsamında eğitim ve sürücü koçluğu uygulamalarında da son teknolojilerden yararlanıyor.
Bu teknolojilerden bir tanesi de eğitimleri optimize etmek için geliştirilen WICkit adı verilen Kablosuz Gösterge Paneli. Araç İletişim Arabiriminden (VCI) motor devri göstergesi, hız göstergesi ve yakıt tüketimi ile daha birçok bilgiye tablet üzerinden kablosuz bir şekilde ulaşılabiliyor. Buna göre sürücü, gerçek zamanlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlamak, sert frenlemeyi ve çevre üzerindeki etkisi azaltmak gibi konularda eğitim alabiliyor.

Scania Sürücü Eğitimi normalde üç aşamada gerçekleştiriliyor. İlk başta sürücü aracı normal zamandaki gibi kullanıyor, ardından da eğitim saatlerinde teorik bilgiler ve ekonomik sürüş taktikleri veriliyor. Yolda yapılan son eğitimde sürücü, sürüş alışkanlıklarını nasıl geliştirebileceği hakkında eğitmeninden öneriler alıyor. Scania, sürücüleri daha da geliştirmek için kişiye özel Sürücü Koçluğu hizmeti de sunuyor. Scania koçu, sürücüyü düzenli olarak arıyor, mevcut performans ve bu performansın nasıl daha da geliştirilebileceği konusunda görüşmeler yapıyor. Bu görüşmeleri rapor halinde firmalara da verilebiliyor.

Euro 6’ya 1.300 bin km test sürüşü

Pazardaki en geniş Euro 6 motor gamına sahip Scania, bu motorların geliştirilme çalışmaları sırasında toplam 1.300 bin kilometre test sürüşü gerçekleştirdi. İsveç’in Södertalje kentindeki fabrikadan, Hollanda’daki Zwolle fabrikasına gerçekleşen operasyonlarda kullanılan Euro 6 motorlu araçların sorumluluğunu ise Scania İsveç’te görev yapan Türk mühendis Cem Kızılkaya üstlendi. Haftanın 7 günü 24 saat boyunca çalışan Euro 6 motorlu toplam 35 araçta Euro 5 normlarındaki motorlardan daha düşük yakıt tüketimi değerleri elde edildi. Test sürüşleri yaklaşık 2 yıl sürdü.