Kaza istatistikleri alarm veriyor

Kaza istatistikleri alarm veriyor
Kaza istatistikleri alarm veriyor
Dünyada yaralanma nedenli ölümler tüm ölümlerin yüzde 12'si iken bu oranın yüzde 25'ini trafik kazaları oluşturuyor. 1.24 milyon insanın trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Dünyada yaralanma nedenli ölümler tüm ölümlerin yüzde 12’si iken bu oranın yüzde 25’ini trafik kazaları oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılında yaptığı araştırma 1.24 milyon insanın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Orta ve düşük gelirli ülkelerde ölenlerin üçte biri yaya ve motosiklet kullananlardan oluşuyor. Türkiye , Brezilya, Kamboçya, Çin, Mısır , Hindistan, Kenya, Meksika, Rusya ve Vietnam dünyada trafik kazalarına bağlı ölümlerin yüzde 48’inin yaşandığı ülkeler olurken, ülkemizdeki 5 – 44 yaş arasındaki kişilerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları 3. sırada yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ve Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı Temmuz 2014 Raporu ele alındığında çarpıcı sonuçlar çıkıyor. İstatistiklere göre 1970-2015 yılları arasında trafik kazasında ölen kişi sayısının 234.812, yaralanan kişi sayısının ise 4.788.818 olduğu görülüyor.

 Türkiye’de 3-4 Bin Kişi Ev Kazası Sonucu Hayatını Kaybediyor

 Ev kazaları da en sık karşılaşılan ve aynı zamanda ölümcül olmasının yanında kalıcı sakatlık yaratabilen kazalar arasında bulunuyor. Ev kazaları tüm kazaların yüzde 25’ini oluşturuyor. Uzmanlar ülkemizde yılda yaklaşık 6 milyon insanın ev kazasına uğradığı ve bu kazalarda 3-4 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyorlar. Düşme, kesiklere bağlı yaralanmalar, yabancı cisimlerle boğulma, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpması en sık görülen ev kazaları arasında yer alıyor. Evde en tehlikeli yerler olarak ise mutfak, banyo ve bahçeler gösteriliyor.