Kiralarken risk azalacak

Kiralarken risk azalacak
Kiralarken risk azalacak
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) araç kiralama sektörüne özel tasarlanan müşteri riski değerlendirme sistemini hayata geçiriyor.

KKB ve TOKKDER işbirliği ile araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanarak hayata geçirilen müşteri riski değerlendirme sistemi olan “KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi”, araç kiralama firmalarına müşteri adaylarının risk değerlendirmelerini kısa bir süre yaparak kiralama konusunda daha doğru karar vermelerini sağlayacak.

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz , “Reel sektörün risklerini etkin yönetme genel stratejimiz paralelinde araç kiralama şirketlerinin hem risklerini yönetme hem de doğru kişiye, doğru aracı sunabilmelerini sağlamayı hedefledik.Amacımız araç kiralama sektörüne özel olarak tasarladığımız müşteri riski değerlendirme sistemi ile detaylı risk raporu ve Findeks notunu birlikte kullanarak otomatik bir risk değerlendirmesi yapılmasını sağlamak” dedi. Kurulacak olan sistem, lokasyon ve kişiden bağımsız olduğu için, kurumsal anlamda müşteri ilgili araç kiralama şirketinin hangişubesine başvurursa başvursun aynı değerlendirme yapılabilecek. TOKKDER tarafından tanımlanan kurallar paralelinde sistem tarafından üretilen kararlar referans olarak kullanılacak. Sistem tarafından önerilen karara uyup uymamak doğrudan araç kiralama firmalarının inisiyatifinde olacak.Araç kiralama şirketleri risklerini minimize ederken müşteri memnuniyetini artırma imkanı yakalayacak.”şeklinde açıklama yaptı.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Önder Erdem şunları söyledi:
“Toplumun her kesiminden talep gören günlük / kısa süreli araç kiralamanın bu denli yaygınlaşması müşteri riski değerlendirmesini araç kiralama şirketleri için olmazsa olmaz bir husus haline getiriyor. Günlük / Kısa süreli araç kiralama şirketlerinin müşterilerinden talep ettiği kira ücretleri kiralanan aracın değeri ile kıyaslandığında araçların güvenilir kişilere kiralanmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.Araç kira ücretleri kiralama süreci başında müşterinin kredi kartından tahsil ediliyor. Ancak, araç kiralama şirketleri açısından asıl önemli husus kira ücretinin müşteriden tahsil edilmesinin yanı sıra kiralanan aracın kira süresi sonunda müşteri tarafından sorunsuz bir şekilde kiralama firmasına teslim edilmesi.İşte TOKKDER ve Kredi Kayıt Bürosu işbirliği ile hayata geçirilen, araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanan “KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi” TOKKDER üyesi araç kiralama firmalarının, müşterilerinin risk değerlendirmesine birkaç dakika içinde ulaşarak kiralama konusunda sağlıklı bir karar vermelerini sağlayacak. Sistem ayrıca doğru kişiye, doğru aracın, doğru şartlarla kiralanmasına da imkân tanıyacak.”

Sektörün kullanımına açılan bu sistem sayesinde, birkaç bilgi girişinin ardından araç kiralamak isteyen kişinin cep telefonundan vereceği risk bilgilerinin paylaşılmasına ilişkin onay mutabakat mesajı ile araç kiralama şirketine otomatik bir değerlendirme imkânı sunuluyor.