Koçak :"Pazardaki dalgalanmaya rağmen rekor gelir"

Koçak :"Pazardaki dalgalanmaya rağmen rekor gelir"
Koçak :"Pazardaki dalgalanmaya rağmen rekor gelir"
Kia, Çelik Motor Filo Kiralama ve Garenta markalarını bünyesinde bulunduran Çelik Motor'un Genel Müdürü Bora Koçakerken seçim, piyasalardaki dalgalanma ve kurlardaki yükselişe rağmen otomotiv satışlarının bu yıl rekor kırmasını beklediklerini belirtti.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak piyasadaki dalgalanmaya rağmen markaların araç siparişlerini bir şekilde satışa döndürmek zorunda olduğunu söyledi. Koçak  “Binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 925 bin adet olarak gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu. Şirketlerin döviz kurlarındaki bu keskin yükselişten önce temmuz ayında araç siparişlerini verdiklerini söyleyen Koçak, şunları kaydetti: “350 bin adet civarında araç için yurt dışına sipariş verildi. Bu araçlar bir şekilde satılacak. Kimse 2016 yılına 2015 model araçla girmek istemez. Bazı markalarda yüksek stok miktarları var. Son çeyrekte ya kampanyalar yapılacak ya da euroda görülen artış otomobillere yansıtılmayacak. Şu an otomobil satın alanlar genelde elindeki dövizini bozdurup alıyor. Kredi kullansa bile yüzde 70’ini peşin ödüyor. Cebinde parası olan ‘Bari zam gelmeden otomobil satın alayım’ diyor. Pazardaki zorluklara rağmen 2015’te tüm zamanların en yüksek satışına ulaşılacağını düşünüyorum.” Otomotiv sektörü için esas 2016 yılının zorlu geçeceğini, birçok belirsizliğin olduğunu belirten  Koçak, yine de 900 bin adetler bandında bir satış gelebileceğini sözlerine ekledi.

 Eylül’de yüzde 5 zam

 Bora Koçak euronun 2.40’lara çıkması nedeniyle araçlara Eylül’den itibaren yüzde 4-5 zam geleceğini söyledi. Yılbaşından bu yana euronun yüzde 30’a yakın yükseldiğini ancak markaların kurdaki artışı otomobillere yansıtmadığını belirten Koçak, “Zam oranları markalara göre değişiyor ama şirketler karından yiyor, zam yapmıyor. Rekabet çok yoğun kimse zam yapıp müşteriyi ürkütmek istemiyor” diye konuştu.

 20 bin Kia satıp rekor kıracak

 Bora Koçak, bu yıl yaklaşık 20 bin adet araç satarak rekor kıracaklarını söyledi. Bugüne kadar en yüksek satışa 2004’te 18 bin adetle ulaştıklarını belirten Koçak, “11 yıl aradan sonra yeni rekor geliyor. Yenilenen cee’d’in de rüzgarıyla hedefimize ulaşırız. Satışlarımızda Sportage yine lokomotif ürünümüz olacak. 9 bin adet Sportage satarız, ticari aracımız K2500’den 4 bin 500 adet satılır. Cee’d, Soul ve Rio  ile 20 bin adedi buluruz” dedi. 2016 yılında da 20 bin adetler düzeyinde araç satışına ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

11 yıl sohra yine rekor

Önümüzdeki yıl belirsizlik olduğu için 2016 siparişleri konusunda daha temkinli davranacaklarını kaydeden Koçak şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıl yeni Sportage var. Her yeni ürün fiyat artırmak için bir fırsattır. Eski Sportage’dan yeni Sportage’a geçerken,  % 10 yerine % 15 artış yaparsın. Mevcut ürünün üzerine fiyat artışı yapmak çok zor. Bu yıl 19 -20 binlere çıkarsak  11 yıl sonra en yüksek satışımızı elde etmiş olacağız. Şu andaki öncelikle hedefimiz yeni Sportage’ın 1.6 altı dizelinin hızlı şekilde üretilmesi. Sadece biz değil başka pazarlar da istiyor. İsrail pazarı da istiyor.Batı Avrupa emisyona bakıyor daha çok. Onun için 1.7 motor onların işini görüyor. Otomatik talebi bizim kadar yüksek değil. Hala düz vites satılıyor. Şu anda Slovakya fabrikası 300 bin araç üretiyor. Bunun yaklaşık % 40-45’i Sportage üretimi. Yarıya yakını Sportage oluyor. 150 bin üretiyor. Biz senede 9 bin Sportage alıyoruz. Üretime baktığınız zaman biz % 5-6’sını çektiğin yerde söz sahibi olabiliyorsun. Fabrika % 5-6’sını bize üretiyor.”

 Optima da yolda

 Sportage 1.6 dizeli 1.5-2 senedir istediklerini kaydeden Koçak, “ Mevcut modelde istedik. Onlar da  yeni jenerasyona koyabiliriz  demişlerdi. 8 ay sonra “Job 2” dediğimiz 2. fazdaki değişikliklerde olma ihtimali çok yüksek.  Sportage’ın önemli müşterisi olduğumuz için Türkiye’nin isteklerine önem veriyorlar. Sorento’da da bize özel 2.0 litre dizel üretilmişti. Yeni Sportage pazara çıktıktan 6-8 ay sonra dizel otomatik versiyonu gelecek. Sportage’dan yılda 9 bin adet satıyoruz. Yeni motorla bu rakamı ikiye katlarız, 18 bin adet satarız. Optima’nın da büyük ihtimalde 1.6 lt. benzinli  yüksek beygirli 180 beygir DCT’si gelecek. Optima’da su anda 1.7 gibi bizim pazara çok uymayan bir motor var.Ancak özellikle tasarım olarak çok iyi.  Kontrol özellikleri çok iyi .Ayrıca cross wagonu da çıktı. Onun da bize göre avantajlı 1.6 lt motoru gelebilir” dedi.