Kosifler'den 100 milyon TL'lik yatırım

Kosifler'den 100 milyon TL'lik yatırım
Kosifler'den 100 milyon TL'lik yatırım
Kosifler Group, ticaret hayatında 70 yılı geride bırakıyor.

 Şahıs şirketi olarak 1945 yılında temelleri atılan Kosifler Group’un ve Türkiye ’nin ilk motor fabrikası olan Pancar Motor’un kurucuları arasında yer alan Kosif ailesinin ilk şirketleşme hareketi 1974 yılında gerçekleşti. İthalatını yaparak müşterileri hangi otomobilleri istiyorsa o otomobilleri sunan Kosifler Oto, 1985 yılında BMW ailesine katıldıktan sonra 1987 yılında İstanbul ’un Asya yakasındaki ilk BMW satış sonrası hizmetler merkezini açmıştır. 1993 yılında, Türkiye’nin Anadolu’daki ilk  modern BMW showroomunu ise Antalya’da açtı. 1998 yılına gelindiğinde Land Rover ve MINI markaları için de satış ve satış sonrası hizmetleri vermeye başlayan Kosifler Oto, 2013 yılında Türkiye’nin ilk exclusive MINI showroomu ile Kalamış’ta, geçen yıl ise Karadeniz bölgesinin ilk BMW showroomu ile Samsun’da hizmet vermeye başladı. Süreç içerisinde kiralama, turizm, inşaat, sigorta, denizcilik ve bilişim sektörlerinde de faaliyet gösteren Kosifler Group, 2015 yılı itibari ile 700 kişiyi istihdam etmektedir. Yılsonu planları doğrultusunda ülkesine 700 Milyon TL ciro ve 100 Milyon TL yatırım bütçesi ile değer katmayı hedeflemekte.

30. Yılda yüzde Daha Fazla Otomobil Satışı

Geçen sene satışlarını yüzde 15 artırarak 5 Bin adet otomobil satışına ulaşan Kosifler Oto, 2015 yılı için de satışlarını yüzde 15 arttırma hedefi öngörmüştü. Ancak sektörde yaşanan sürpriz gelişmeler doğrultusunda Kosifler Oto yılsonu ciro hedefini 30. yılda yüzde 30 daha fazla otomobil satışı gerçekleştirerek premium segment otomotiv pazarından yüzde 8 pay almak üzerine revize etti. 2015 yılı sonunda 6 Bin 500 adet yeni otomobil ve yaklaşık 1.000 adet kullanılmış otomobil satışı gerçekleştirerek grup ciro hedefinin 600 Milyon TL’den fazlasına otomotiv operasyonu ile ulaşılması planlanıyor. 

Kosifler Group CEO’su Temel Aras, 2015 yılı satış hedefleri ile ilgili  “2015 yılının ilk 9 ayında yeni araç olarak tüm lokasyonlarımızda ve tüm markalarımızla 3 Bin 600 adetin üzerinde satış gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı döneminde 2 Bin 800 adet satışa ulaşmıştık. Dolayısıyla, yeni araç satışlarında adetsel olarak yüzde 30’a yakın bir büyüme gerçekleştirmiş olduk. Kullanılmış otomobil tarafında ise, bu yılın ilk 9 ayında 500 adet satış gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 300 adet olarak gerçekleşmişti. Kullanılmış Otomobil satışlarımızda da yüzde 70 civarında bir büyüme yakalamış durumdayız. Kosifler Oto olarak, 2015 yılı ilk 9 aylık dönemde 450 milyon TL ciro elde ederken, geçen yılın aynı döneminde ciromuz 330 milyon TL olarak gerçekleşmişti” şeklinde konuştu.

2014 yılında otomotiv sektörünün bir önceki yıla göre adetsel olarak yüzde 10 daralmasına rağmen, 2014 yılının son çeyreğinde büyüme sinyalleri de vermişti. Nitekim bu trend 2015 yılının ilk 8 ayında da artarak devam etti ve sektör ilk 8 ayda yüzde 47 büyüme yakaladı. Ancak Eylül ayı başından itibaren hissedilmeye başlanan durgunluk sektörün yıllık büyümesini yüzde 47’den yüzde 40’a düşürdü.

Büyüme trendinin tersine döndüğünü söylemek için henüz erken olduğunu ama ilerisi için de ihtiyatlı olmak gerektiğini belirten Aras “olumsuz global ekonomik gelişmeler ve ülkemizin Haziran seçimlerinden bu yana yaşadığı siyasi belirsizliklere rağmen otomotiv sektörü ilk 9 aylık dönemi oldukça başarılı geçirmiştir. Bu performansın pek çok bileşeni olmasına rağmen, en önemlileri otomobillerdeki model yenilenmeleri, her geçen gün tüketicilere fayda sağlayacak esnek ödeme enstrümanları oluşturulması ve bir önceki yılın çok düşük seviyede bir büyüme ile kapanması neticesinde satın alma kararlarının bu seneye bırakılması olarak değerlendirebiliriz.Sektörde yaşanan gibi bizde 9 aylık dönemde çok başarılı satış rakamlarına ulaştık. Bunda pay sahibi olan enstrümanlardan biriside müşterilerimiz için özel olarak hazırlanan avantajlı kampanyalarımızdır. Müşterilerimize sunduğumuz ödeme fırsatları konusunda güncel ve çok önemli birkaç örneği paylaşarak kampanyaların avantajlarını sizlerle de paylaşmak isterim.Bazı BMW modelleri için şu anda 0,59 ve 0,69 faiz oranları geçerli. Ayrıca, alternatif olarak, 3 yıl ücretsiz kasko, 3 yıl servis paketi ve üçüncü yıl araç garantisi paketi sunuyoruz. Üstelik tüm bu avantajların yanında, BMW otomobillerdeki 2.99 TL, MINI modellerinde ise 2,84 TL sabit Euro kuru uygulamamız Ekim ayı boyunca devam ediyor olacak.” dedi.

 Yatırımlarımızı yaparken ülkemize fayda sağlamayı amaçlıyoruz

Kosifler Group’un ülkesine ve müşterilerine sağladığı katma değer ile ilgili konuşan Hilal Kosif “yaptığımız yatırımlar çok önemli. Bugün otomotiv perakende satış alanında yapacağınız showroom, servis noktası yatırımıyla küçük hatta orta ölçekli bir üretim tesisi kurabilmek mümkün. İş yaratma açısından ise sanayi tesislerinden geri kalır yanımız yok. Örneğin Antalya’daki Kosifler satış ve servis noktamızda 100 kişi çalışıyor. Bu neredeyse orta ölçekli bir fabrika ile eşdeğer bir istihdam oluşturmaktadır. Dolayısıyla, yatırım deyince hep akla fabrika, sanayi tesisi kurmak gelmemeli. Ben sadece bizim değil bu alanda yatırım yapan tüm otomotivcilerin bu yatırımlarının çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.Turizm alanındaki yatırımlarımızı ise genelde Anadolu’da yapmaya özen gösteriyoruz. Konya, Şanlıurfa, Mardin ve Kütahya illerimize çok önemli otel yatırımları yaptık. Otellerimizde toplam 250 kişiye yakın çalışanımız var. Dolaylı olarak hizmet aldığımız yerel şirketleri de düşündüğünüzde bu illerin ticari hayatına ciddi katkı sunuyoruz. Türkiye sadece büyük illerden ibaret değil. Bu şehirlere ister iş, isterseniz de özel amaçla seyahat ettiğinizde dünya standartlarında ve yine Hilton gibi önemli bir marka tarafından işletilen bir otel bulabilmek, sadece o illerin değil ülkemizin prestiji açısından da çok önemli” dedi.