Lexus arızalanırsa helikopterle gelecekler

Lexus arızalanırsa helikopterle gelecekler
Lexus arızalanırsa helikopterle gelecekler
Uzun bir bekleyişin ardından Toyota'nın Türkiye distribütörü ALJ Grubu lüks SUV'ların yaratıcısı Lexus markasını da Türkiye'ye getiriyor. Toyota Türkiye Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt Türkiye'nin her yerinde satış sonrasında müşterinin yanında olacaklarını gerekirse "helikopter" gönderip sorunu çözeceklerini söyledi.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

2016 şubat ayından  itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Lexus’un yeni RX modelinin  test sürüşü ilk kez Lizbon’da yapıldı.  Üretilmeye başlandığı 1989 yılından itibaren dünyanın en itibarlı otomobilleri arasında başı çeken, kalitesi ve performansı ile farklı olmak isteyenlerin tercihi olan Lexus, Türkiye’de  lüks segment müşterileri tarafından uzun zamandır bekleniyordu.

Türkiye’de Ocak ayından itibaren Maslak’ta açılacak 1000 metrekarelik showroom’da Lexus’un SUV’u RX ile birlikte lüks ürün gamından oluşan 7 modeli sergilenmeye başlanacak.

LEXUS’UN 2016 HEDEFİ 250 ADET

Lexus’un Türkiye satışlarının başlamasıyla birlikte kendi segmentinde ürün ve hizmet anlayışıyla lükse yeni bir tanım getireceğini dile getiren Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, “Lexus markası ile 100 bin adede yaklaşan lüks otomobil pazarının yüzde 20’lik üst segmentine hitap edeceğiz. Lüks SUV RX modelimizle ise, 3000 araçlık bir segmentten pay alacağız. 2016 yılında SUV modellerimizden RX ve NX’den 70’şer adet olmak üzere, diğer modellerle birlikte toplamda 250 adetlik satışa ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1000 adet olarak belirlediğimiz hedefimizin aslında muhafazakâr bir rakam olduğunu, bunun 5 yıldan daha kısa bir sürede gerçekleşeceğine inanıyoruz” dedi.

İLK ETAPTA 5 ŞEHİR VAR

İlk showroom’un İstanbul, Maslak’ta Ocak ayında açılacağını sözlerini ekleyen Bozkurt, “2016 yılında Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da da Lexus showroom’ları için çalışmalara başlayacağız. Lexus sahibi olan müşterilerimiz, tüm Toyota Yetkili Servisleri’nden hizmet alabileceklerdir. Böylece Lexus müşterileri, Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsun hiçbir endişe taşımayacaklar.Gerekirse helikopter gönderip müşterimizin sorununu gidereceğiz” diye konuştu. Bozkurt Lexus’ların fiyatlarının 80 ile 300 bin euro arasında değişeceğini söyledi.

2020’DE AVRUPA’DA 100 BİN SATACAK

Portekiz’deki lansmanda bilgi veren Lexus Avrupa Yöneticilerinden Fabio Capano markanın globalde 2014’te 582 bin adet araç sattığını 2015’te 600 bin adeti geçeceğini vurguladı.  Avrupa’da 2015’te 60 bin Lexus satılmasının hedeflendiğin anlatan Capano 2016’da 70 bin, 2020’de 100 bin adet satış öngörüldüğün vurguladı. Yenilenen RX modelinden Avrupa’da gelecek yıl 18 bin adet satış beklendiğini anlatan Capano bunun da segmentinde yaklaşık yüzde 8.1 paya denk geleceğini belirtti. Lexus markası Japonya ve Kanada’da üretim yapmakta.