Mazda CX-3 bayilere geldi

Mazda CX-3 bayilere geldi
Mazda CX-3 bayilere geldi
Yeni Mazda CX-3 markanın satış hedeflerini yükseltti. Araçlar bayilerde test sürüşleri için hazır . Türkiye'ye ek kota bulunursa modelin satışları bin adeti geçecek.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Mazda’nın yeni modeli  Mazda CX-3 geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İstanbul Auto Show 2015 fuarında sergilenmesinin ardından ilk defa İspanya’nın Barselona şehrinde Avrupa lansmanı gerçekleşti.

  Mazda Avrupa Başkan ve CEO’su Jeff Guyton basın toplantısında “CX-3, başta en hızlı büyüyen segmentte rekabet ettiği Avrupa olmak üzere tüm dünyada Mazda için önemli bir modeldir. Bu segment, 2014’te 2013 yılına göre %56 büyüme kaydetti. Araştırmacılar, büyümenin devam edeceğini ve 2017’nin sonuna kadar 800 bin adet satışa ulaşılacağını ön görüyor. Büyüklük açısından, bu senenin sonuna kadar CD non-premium segmentini aşması da bekleniyor.”  dedi.

 

Mazda CX-3, oldukça etkin güç aktarım sistemleri sunan SKYACTIV Teknolojisi kullanılarak üretiliyor. İdeal  tasarımlı ve “Sürüş keyfi veren” ürünler geliştirmeye gösterilen özenin büyük dikkat çektiğini belirten Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, ayrıca basın toplantısında Mazda Japonya CX-3 Program Müdürü Michio Tomiyama ile biraraya gelip Türk gazetecilerin sorularını yanıtlama imkanı buldular.   

 

Mazda CX-3’ün global üretim hacmi 150 bin olup bunun 38 bin kadarı Avrupa’da satışa sunulacağı belirten Nurkan Yurdakul Türkiye’deki hedeflerinin 31 Mart 2016 itibarı ile biten finansal yılda 900 adet bunun 700 adeti 2015 takvim yılına denk gelmekte olduğunu belirtti.  Yurdakul şöyle devam etti:
“Kompakt crossover Mazda CX-3, benzersiz ve şık Kodo tasarımı ile ödüllü SKYACTIV Teknolojisini, yaşam tarzınıza uyacak şekilde konfor ve kullanışlılık ile birleştiriyor. Modelimiz olağanüstü performansından ödün vermeksizin yakıt verimliliği ve düşük emisyon değerlerine sahip. Lansmana özel olarak 4x2 düz vites modelimizi 75.800 TL (YetmişBeşBinSekizYüzTürkLirası)’den ve 4X4 otomatik vites modelimizi ise 83.500 TL (SeksenÜçBinBeşYüzTürkLirası)’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.”

 

Pratik crossover

4,275 mm (toplam uzunluk), 1,765 mm (genişlik) ve 1,550 mm (yüksekliğe  sahip CX-3  oldukça kompakt bir araç. Şehiriçinde manevra ve dönüşlerde sizi zorlamazken  Japon ve Alman rakiplerine göre sürüşte oldukça tok bir his veriyor. CX-3, ön tarafta geniş bir görüş alanına sahip ancak arka pencereler spor görünümden dolayı biraz darlaşmakta. Sürücüye gerekli olan bilgi ve gösterge panelini kontrol etme cihazları, güvenlik için optimal düzeyde konumlandırılmış. Bunlar arasında Aktif Sürüş Ekranı, yedi inçlik orta gösterge paneli ve HMI Kumandası da mevcut.

Araçta  SKYACTIV-D 1.5 ve SKYACTIV-G 2.0 motorları bulunuyor.  Ayrıca yeni nesil bir AWD sistem de tanıtılıyor.  Ülkemize ithal edilecek  motor  ise  1.5 lt dizel. Bu motorun otomatik 4x4 versiyonu  0'dan 100km/s hıza 11,9 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum olarak 172 km/s hıza çıkabiliyor. Şehir içinde 5,6 litre ve şehir dışında 4,9 litre yakıt tüketen yeni Mazda CX-3 1.5 dizel otomatik 4x4, ortalamada 5.2 litre yakıt tüketecek. Boş ağırlığı 1295 kg olan aracın ortalama emisyon değeri ise 136 gr/km. 105 beygir gücündeki dizel motorun düz vitesli ve önden çekişli versiyonu ise 100 km’de 4 lt yakıt harcamakta.