Mercedes yan sanayiden 1 milyar euro'luk alım yapıyor

Mercedes yan sanayiden 1 milyar euro'luk alım yapıyor
Mercedes yan sanayiden 1 milyar euro'luk alım yapıyor
Mercedes-Benz Türk'ün ağustosta göreve gelen yeni Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, marka olarak 2014'te Türk otomotiv yan sanayicisinden 1 milyar Euro'luk alım yaptıklarını söyledi.

Mercedes-Benz Türk’ün ağustosta göreve gelen yeni Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, marka olarak 2014’te Türk otomotiv yan sanayicisinden 1 milyar Euro’luk alım yaptıklarını söyledi. Bunun 320 milyon Euro’unu Mercedes-Benz Türk gerçekleştirirken Almanya’daki üretim için de 700 milyon Euro’luk satın alma yaptı. Bu rakamlar 2010’da sırasıyla 160 milyon, 270 milyon Euro’ydu. Alımların ilerleyen yıllarda daha da artacağına dikkat çeken Seeger, “Çünkü Türkiye’deki varlığımız ve imalatımız büyümeye devam ediyor.” dedi.

 

TÜRKİYE’YE AR-GE YATIRIMI YAPACAK

 

Mercedes, Türkiye’de var olduğu 47 yıl içinde yaklaşık 885 milyon Euro yatırım yaptı. 1995’teki Hoşdere Otobüs Fabrikası kurulumuna harcanan 403 milyon Euro’dan sonra 2014’te yenileme kapsamında 100 milyon Euro para harcadı. Kısa vadede mevcut fabrikalardaki gelişim için yatırım planları olmadığından bahseden Britta Seeger, “Stuttgart’ta yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda Türkiye’de Ar-ge’ye yapılacak yatırımın artması gerektiğini ve artacağını konuştuk.  Bir de bilişim (IT) akanında gelişmek ve büyük bir merkez olmak istiyoruz.” diye konuştu. Seeger, “Mercedes, Türkiye’de dayanıklılık testlerini yapıyor.Aynı zamanda başka hangi Ar-ge fonksiyonlarını Türkiye’ye taşıyabileceğimizi araştırıyoruz.” dedi.

 

ÖZEL HACİMLİ MOTOR İSTEYEBİLİYORUZ

 

Mercedes, C serisini 1,6 litre hacimli motor ile piyasaya çıkardıktan sonra kısa sürede pazar payını artırdı. Otomobilde yıllık 30 bin adete yaklaştıklarını hatırlatan Seeger , “Binek araçlar bizim için önemli bir güç. Geçmişte merkezden özel hacimli motorlar talep edemiyorduk. Artık bunu yapabiliyoruz. Başlı başına bu bile, Türkiye’nin Daimler dünyasında ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD’DE EMİSYON SKANDALINDAN ETKİLENDİK

 

Amerika’da Volkswagen’e (VW) dizel motorların çevreye zararını manipülatif yazılım yoluyla düşük gösterdiği için 37,5 milyar dolar ceza istemiyle soruşturma açıldı. Bu durumun özellikle Amerika’da dizel konusunda belirsizlik ve güvensizlik oluşturduğunu aktaran Britta Seeger, bazı noktalarda kendilerinin de bundan etkilendiğini kaydetti. Amerika’nın tipik bir dizel pazarı olmadığına vurgu yapan üst yönetici, o yüzden hem devletin hem de müşterilerin konu hakkında çok sorgulam yaptığını belirtti. Ancak Türkiye’de benzer bir durumun oluşmadığını da sözlerine ekledi. Diğer taraftan VW’in kendilerinin rakibi olmasına rağmen hiçbir üreticiyi böyle bir pozisyonda görmek istemediklerinin altını çizen Seeger, “Bizim için bundan bir avantaj elde etmek söz konusu değil.” dedi.

 

YENİ VERGİ ZAMMI OLURSA B PLANIMIZ YOK

 

“Arkadaşlarımın söylediğine göre: Özellikle yılsonunda Türkiye’de önceden haber verilmeden birden bire vergi zammı yapılabiliyormuş.” diyen Britta Seeger, mümkün olduğunca buna hazır olacaklarının altını çizdi. Hükümetin öngörülebilir bir politika izleyeceğini ümit ettiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Ama açık bir B planımız yok.”  

 

ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİMİ ARTIRMAK

 

Mercedes-Benz Türk’ün üretimde önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Britta Seeger, hedeflerinden ilkinin üretimdeki varlıklarını artırmak olduğunu söyledi. Otobüs ve kamyon alanında pazar liderliklerini korumanında önemli olduğunu aktaran Seeger, otomobilde de doğru motor büyüklüğüne sahip araçları sunarak liderlik pazarda daha güçlü pozisyona gelmek istediklerini vurguladı.