Nissan, Türkiye'yi kendi yönetecek

Nissan, Türkiye'yi kendi yönetecek
Nissan, Türkiye'yi kendi yönetecek
Nissan Motor ile şirketin 1993 yılından beri Türkiye'de temsilciliğini yürüten Nissan Otomotiv A.Ş., (NOAS)'nin hissedarı olan Sumitomo Corporation, tüm hisselerin Nissan Motor'a devri konusunda anlaşmaya vardı. Nissan Motor tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma, Rekabet Kurulu'nun onayının alınmasından sonra geçerli olacak.

Nissan Motor ile şirketin 1993 yılından beri Türkiye ’de temsilciliğini yürüten Nissan Otomotiv A.Ş., (NOAS)’nin hissedarı olan Sumitomo Corporation, tüm hisselerin Nissan Motor’a devri konusunda anlaşmaya vardılar. Nissan Motor tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma, Rekabet Kurulu’nun onayının alınmasından sonra (Ekim 2015) geçerli olacak.

Nissan Motor açıklamada ayrıca, Nissan bayileri ile Nissan Otomotiv A.Ş. arasındaki sözleşmelerin geçerli olduğunu ve değişmeyeceğini duyurdu. Nissan Otomotiv A.Ş. çalışanları ise hisse transferinin onaylanmasının ardından, halihazırdaki sözleşmeleri aynen geçerli olmak kaydıyla Nissan Motor çalışanları olarak görevlerine devam edecekler. Nissan Otomotiv A.Ş.’nin halen 115 çalışanı, 39 bayisi ve 1.100 kişiye yakın bayi çalışanı bulunuyor.

Nissan Orta Doğu Genel Müdürü Samir Cherfan, anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Hisse devri anlaşması Nissan Motor’un dünyanın en büyük 20 otomotiv pazarı arasında yer alan Türkiye’de büyüme stratejine ilişkin çok önemli bir kilometre taşı. Bugün Nissan Motor’un Türkiye’deki işleri açısından yeni bir dönemin başlangıcı. Nissan Motor’un Türkiye’ye yaptığı bu yatırım , pazardaki iddialı ve sürdürülebilir büyüme kararlılığımızın göstergesidir.”

Nissan Motor Türkiye’deki operasyonlarını Nissan Orta Doğu bölümü yapılanması altında sürdürecek, hisse devri süreci ise Nissan Orta Doğu Bölümü Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille tarafından yürütülecek. Nissan Türkiye’nin organizasyonel yapısı anlaşmanın Rekabet Kurulu tarafından onaylanmasının ardından şekillenecek.

Nissan Orta Doğu Hakkında

Nissan Motor Co. Ltd. Orta Doğu’da bölgesel genel müdürlük kuran (1994) ilk Japon otomobil üreticisidir. Halen, bölgedeki 20 ülkeye yayılan faaliyetleriyle Orta Doğu’da en iyi şekilde temsil edilen Japon otomobil markası konumundadır. Öncü crossover araçlarından ve sınıfında lider küçük araçlara, efsanevi Nissan GT-R’den, ‘Hero of All Terrain’, Nissan Patrol gibi SUV’lara kadar uzanan araçlarıyla Nissan Orta Doğu, hemen her segmentteki ürünleriyle bölgedeki en geniş ve en popüler ürün yelpazesini sunmakta.