OİB, Rusya Federasyonu'nda

OİB, Rusya Federasyonu'nda
OİB, Rusya Federasyonu'nda
Türk otomotiv endüstrisi, hedef pazar seçtiği Rusya Federasyonu'nun en büyük ticari araç üreticisi GAZ'ı ziyaret etti.

Otomotiv endüstrisi hedef pazar olarak seçtiği Rusya Federasyonu’na yönelik faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Rusya Federasyonu’nun yanı sıra Tataristan’dan Belarus’a kadar komşu ülke ve bölgeleri de adeta ablukaya alan otomotiv endüstrisinin son durağı marka bazlı oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organizasyonuyla, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı’nın Başkanlığındaki heyet, Rusya Federasyonu’nun en büyük hafif ticari araç üreticisi GAZ’ı ziyaret ederek en üst düzeyde temaslarda bulundu. GAZ, ikili görüşmelerde kaliteli ve uygun fiyatlı Türk ürünlerinden daha fazla yararlanmak istediği mesajını verdi.

Türk otomotiv endüstrisi Rusya için örnek

OİB’in organizasyonuyla 18 Türk otomotiv tedarik sanayi temsilcisi başta GAZ Başkanı Vadim Sorokin ve Satınalma Direktörü Alexander Vasiliev ile biraraya gelerek birlikte neler yapılabileceği üzerinde duruldu. Başkan Sorokin, Türk tedarikçilerden oldukça memnun olduklarını dile getirerek ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi. Sorokin, “Türk otomotiv endüstrisi, Rusya için örnek teşkil ediyor. Bu nedenle Sakarya’da da yatırım gerçekleştirdik. Hafif ticari araç, otobüs, kamyon ve binek araçların yanı sıra 2015’te traktör konusunda da atılımlarda bulunmayı planlıyoruz” diyerek, Türk otomotiv endüstrisinin tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.
Alexander Vasiliev liderliğinde motor, elektrik-elektronik, şasi, iç dış giydirme gibi birçok bölümün direktörlerinin de katıldığı ikili görüşmelerde potansiyel işbirliği fırsatları ele alındı.

Marka bazlı önemli bir adım

GAZ temaslarını değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, hedef pazar Rusya Federasyonu’na yönelik marka bazlı ilişkileri geliştirmek adına önemli bir adım attıklarına dikkat çekti. Sabuncu, “Son yıllarda Avrupa ’nın gelişmekte olan en önemli pazarları arasında yer alan ve birçok küresel markanın fırsat kolladığı Rusya Federasyonu’na yönelik temaslarımızı artırarak sürdürüyoruz. Türk otomotiv endüstrisi de küresel marka yaratma konusundaki çalışmaları adına Rusya’yı biz de fırsat olarak görüyoruz. Bu yönde birçok tedarik sanayi markamız burada yatırım yaptı. Rus markalarının da Türk kalitesine güveninden dolayı ve bizleri tercih etmeleri nedeniyle bu ülkeyle ilişkilerimizin gelişeceğini ümit ediyoruz. Önümüzdeki dönemde birçok Türk firmasının burada yatırım yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.