Operasyonel kiralama büyümeye devam

Operasyonel kiralama büyümeye devam
Operasyonel kiralama büyümeye devam
2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde yapmış olduğu yaklaşık 5 milyar 627 milyon TL'lik yeni araç yatırımı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 16,8 milyar TL'ye ulaştı. 2016'da hedef yine yüzde 20'lik büyüme.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürütmekte olduğu pazar araştırmasının 2015 yılı 3. çeyrek sonu sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” yayınlandı. Türkiye yeni otomobil satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %36,6 oranında arttığı  2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde Türkiye operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin %16,3’ü olan yaklaşık 81 bin 900 adet yeni aracı filosuna kattı. 2014 yılının 3. çeyreği sonuna göre %20,5’lik bir büyüme kaydeden sektörün filosundaki araç sayısı yaklaşık 266 bin 473 adede ulaştı. Sektörün 2014 yılı sonuna göre büyümesi ise %12,5 olarak gerçekleşti.

 

Aktif büyüklük 16.8 milyar TL

 2015 yılının ilk 9 aylık bölümünde yapmış olduğu yaklaşık 5 milyar 627 milyon TL’lik yeni araç yatırımı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 16,8 milyar TL’ye ulaştı.Türkiye operasyonel kiralama sektörünün gelişimi ile ilgili görüşlerini paylaşan TOKKDER yönetim kurulu başkanı F. Türkay Oktay şunları söyledi:

 “Ülkemizde, operasyonel filo kiralama sektörünün 2016 yılında da büyümeye devam etmesini bekliyoruz. Tüm bu çarpıcı veriler, operasyonel kiralama sektörünün gelişim potansiyeliyle Türkiye ekonomisi için ne denli önemli olduğunun bir kez daha altını çiziyor.

Artan araç fiyatları, firmaların maliyet yönetimine odaklanmaları bu büyümeyi destekleyen unsurlar. KOBİ’lerin operasyonel kiralamanın avantajları ile ilgili artan farkındalıkları operasyonel kiralama pazarının gelişiminde önemli rol oynuyor. Dünyada ise, sahiplikten kullanıma olan kayma devam ediyor. Bu da operasyonel kiralamanın hem bireyler hem de kurumlar tarafından tercih edilmesine sebep oluyor. Megaşehirleşme, artan trafik yoğunluğu, artan seyahatler operasyonel kiralama sektörünü sadece motorlu araç kiralamaktan çıkarıp müşterilerinin her türlü mobilite ihtiyacını karşılayan çözüm ortaklığı yapmaya yönlendiriyor. Teknoloji de mobilite çözümleri için artan oranda kullanılmakta.”

 En çok Renault tercih ediliyor

 Bu araştırma dönemi itibarı ile  Renault %28,5’lik payı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, %17,7 ile VW, %12,6 ile Ford, %9,7 ile Fiat takipçisi oldular.  Sektörün araç parkının yaklaşık yarısı (%51,3) C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar %29,7, D segment araçlar ise %13,3 pay aldı.  Sektörün araç parkının %94’ü dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar %58,8 pay aldılar.

2016’da 300 binleri geçer

TOKKDER  Yönetim Kurulu Üyesi  Kağan Dağtekin operasyonel filo kiralama sektörünün bu yıl sonunda  270 bin adetlerde gerçekleşeceğini  ifade etti. Dağtekin,”2016’da yine minimum 10-15 büyürsek adetler 300 binlere gelecektir. Özellikle nakitte kalmak isteyenler kiralamaya  yönelebilirler.  Sektörün hedefi ine de  yüzde 20’ler. TOKKDER’de ikinci el değeri ve günlük kiralama ile çalışmalarımız sürüyor” dedi. 2014’te önemli sayıda kiralık aracın  Suriye’ye kaçırıldığına dikkat çeken Dağtekin, “TOKKDER olarak uyarılarımızı yaptık. Sınırlarda kontroller arttırıldı. Bu sayı önemli derecede düştü.  Ayrıca ticari araçların  kiralanması  için de çalışmalarımız sürüyor. Bu KOBİ’lere önemli bir kaynak desteği olacaktı” diye konuştu.