Otomotiv dünyasından 10 şaşırtıcı gerçek

Otomotiv dünyasından 10 şaşırtıcı gerçek
Otomotiv dünyasından 10 şaşırtıcı gerçek
Otomotiv dünyasına tarihi bir yolculuk yaptığınızda çok ilginç şeyler bulabilirsiniz. Arabaların dünyası, şaşırtıcı bilgilerle her gün yeni bir sürprizi karşımıza getiriyor. Günümüzde yeni çıkacak modellerle ilgilendiğimiz kadar, otomotivin geçmişi de dikkatimizi çekiyor. İşte size otomotiv dünyasından 10 gerçek!

Kimi ülkelerde arabalarda alkol ölçer bulundurmak zorunluluk, kimi ülkelerde ise arabalar ateş püskürtücülerle korunuyor! Otomotiv dünyası şaşırtıcı bilgilerle arabalara olan bakışımızı değiştirmeye devam ediyor…

1) Zenginliğin göstergesiKişi başına en çok Rolls-Royce düşen şehir Hong Kong’dur.

2) Rüzgar gibi geçenlerVolkswagen pek çok arabasını sert rüzgârlar yaşandıktan sonra isimlendirmiş. Bakınız; Golf (Gulf Stream’den sonra), Bora ( Bora’dan sonra), Polo ( Polar fırtınasından sonra) ve Jetta ( Jet fırtınasından sonra).

3) Hırsıza kilit olmaz peki ya ateş püskürtsek?Kuzey Afrika’da araba hırsızlığına karşı BMW’lere ateş püskürtücüler yerleştirildi.

4) Koreisha?Japonya’da 75 yaş üstündeki sürücüler arabalarının arkasında Koreisha işaretini taşımak zorundalar. Köreisha arabayı kullananın yaşlı olduğunu belirten bir işaret.

5) Dünyanın araba fabrikasıDünyadaki tüm araçların 4’te 1’i Çin’den geliyor.

6) Direksiyon başında bülbül kesilmekİnsanlar duşta olduğu kadar arabada da şarkı söylemeyi seviyor. Sürücülerin %90’ı araba kullanırken şarkı söylüyor.

7) Geri dönüşümİnanması çok güç ancak araba dünyada en çok geri dönüştürülen ürün!

8) Kendi kendin üfle kendin ölç!Fransa’da araçlarda alkol ölçer bulundurmak zorunlu.

9) Yaya doğanlarYılda 60 milyon araba üretiliyor, bu sayı günde 165.000 arabaya denk geliyor. Bir yılda ortalama 100 milyon insanın doğduğunu düşünecek olursak, her 10 bebekten 4’ü yaya kalıyor denebilir.

10) Bunu denemeyin! Uygun bir rampa olursa bir F1 pilotu tünelden tepetaklak şekilde tam 191 km hızla geçebilir.