Otomotiv endüstrisi Rusya'dan vazgeçmiyor

Otomotiv endüstrisi Rusya'dan vazgeçmiyor
Otomotiv endüstrisi Rusya'dan vazgeçmiyor
Rusya Federasyonu'nu son yıllarda öncelikli hedef pazar olarak seçen otomotiv endüstrisi, bölgede yaşanan karışıklıklara rağmen bu beklentisinden vazgeçmedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organizasyonuyla MIMS Automechanika Moscow Fuarı’nda milli katılım statüsünde yar alan 49 Türk firması, burada adeta gövde gösterisi yaptı.

 

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Rusya Federasyonu’na geçen yıl ihracatta düşüş yaşasak da endüstrimizin hedef pazarı değişmedi. Firmalarımız fuara gösterdikleri ilgi, Rusya Federasyonu’nun önemini gösteriyor” dedi.

 Türk otomotiv endüstrisi, Avrupa ve Asya bölgesinin en önemli yan sanayi organizasyonları arasında yer alan MIMS Automechanika Moscow fuarına milli katılım statüsünde yer aldı ve hedef pazar özelliğini yitirmeyen Rusya Federasyonu ile ilişkilerin ve ticaretin geliştirilmesi yönünde temaslar kurdu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin organizasyonuyla 49 firmanın yer aldığı fuara katılan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak da Türk standlarını ziyaret etti.

 Son yıllarda hedef pazar olarak öncelikli ülkeler arasında yer alan Rusya Federasyonu’nda bir süredir bölgesel kaynaklı sıkıntılar yaşanmasına rağmen otomotiv endüstrisinin bu ülkeye yönelik beklentileri değişmedi. Motorlu araç parkı geçen yıl 44 milyonu bulan Rusya Federasyonu, 2014’te iç pazarı yüzde 15 daralarak 2.5 milyon adete gerilemesine rağmen, halen birçok küresel markanın gözdesi konumunda. Bu çerçevede önem arz eden MIMS Automechanika Moscow fuarına 36 ülkeden bin 1107 firma katılarak ürünlerini sergilemenin yanı sıra Rusya Federasyonu’nda yapabilmenin fırsatını kolladı.

 Türk firmaları da fuarda kalitesini, zamanında teslim kabiliyetini ve esnek üretim avantajlarını sunarak bir yandan ihracatını artırmak, diğer yandan da işbirliği fırsatlarını geliştirebilmek için zemin yokladı. Hava süspansiyon sistemlerinden oto radyatörüne, fren sistemlerinden yakıt transfer hatlarına, elektronik aksamlardan motor parçalarına kadar çeşitli ürünlerini sergileyen firmalar, fuarda ‘Turkey, discover the potential’ dedi.

Türk firmaları Rusya’daki potansiyeli keşfetti

MIMS Automechanika Moscow fuarını değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Rusya Federasyonu’nun 2013 yılında toplam otomotiv ithalatı 40 milyar dolar, yan sanayi ithalatı ise 11.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılında Ukrayna ile yaşanan kriz nedeniyle ülkenin otomotiv ithalatı 31 milyar USD’ye gerilemesine rağmen, firmalarımız buradaki potansiyelin önemini keşfetmiştir. Dolayısıyla bu ülkeye firmalarımızın yanı sıra OİB olarak bizler de önemsiyoruz” diye konuştu.

Rusya’da 13 Türk firmasının yatırım yaptığını, bazılarının ise yatırım arayışında olduğunu hatırlatan Sabuncu, “Önümüzdeki 5 yıllık dönemde yatırımcı firma sayımızın 30’a yükselmesini bekliyoruz. 2013 yılında bir milyar 160 milyon dolarlık ihracatımızın geçen yıl 800 milyon dolar seviyesine gerilemesine rağmen bu ülkede otomotiv endüstrisine büyük önem veriliyor ve çeşitli destekler sağlanıyor. Küresel otomotiv markalarına sahip olmak istiyorsak, firmalarımız böyle ülkelerde yatırımlardan yola çıkarak bu hedefe ulaşacağız” dedi.