Otomotivciler eylülde zam yapacak

Otomotivciler eylülde zam yapacak
Otomotivciler eylülde zam yapacak
Skoda Türkiye Genel Müdürü Senyücel araç fiyatlarında yüksemlişin kaçınılmaz olduğunu eylülde yaklaşık yüzde 5 zam geleceğini söyledi.

7 Haziran’daki seçimde koalisyon isteyen seçmenin talebi, siyasi partiler karşılayamadı. Siyasi belirsizlik ortamına bir de terör eylemleri eklenince kur yıl başından beri yüzde 18 civarında artış kaydetti. Euro ile ithalat yapan markalar başta olmak üzere otomotiv firmaları kur farkını daha fazla tölere edemeyecek durumdalar.

Yüce  Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, kurun geldiği noktada zamdan başka çare olmadığına dikkat çekerek Eylül’de otomotiv fiyatlarına en az yüzde 5 zam geleceğini ifade etti. Sektörde stoklu çalışmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Senyücel, en fazla 1 aylık stokla çalışabildiklerinin altını çizdi. Genel Müdür, ayrıca Avrupa ’nın üretim planları dışına çıkmadıkları için talep ettikleri miktarda araç çekemediklerini dikkat çekti.  Skoda olarak yılın ilk 7 ayını değerlediren Tolga Senyücel, ‘Toplamda satışlarımızı yüzde 86,7 artırarak pazar ortalamasının yaklaşık iki katı oranında büyüdük. Pazar payında yüzde 30 gelişme kaydederek yüzde 3,22’ye ulaştık.“ dedi. Bunda en büyük katkının yeni modelleri ve filodan yaşadıkları sıçrama olduğunu aktaran üst yönetici, operasyonel kiralama firmalarının en çok tercih ettiği 10 marka arasında yer aldıklarını anlattı. Binek otomobilde satışlarını ve pazar payını en çok artıran üçüncü marka olan Skoda, Türkiye ’de 23 bin 500 alan yıllık satış rekorlarına ulaşmayı hedefliyor. Marka, ilk 7 ayda 12 bin 609 adet satış gerçekleştirdi. 5 bin 528 adetle Octavia en çok satan model oldu. Aynı dönemde Yeti 1.395,  Rapid 1.332, Rapid Sportback 1.331 adet satıldı. Markanın geçtiğimiz yıllarda satışı gerileyen Fabia yeni haliyle satışlarını yüzde 466 artırarak 747 adet satış gerçekleştirdi.

İşe alımda yeni model

 Senyücel, Doğuş Otomotiv’in işçi alımlarında bir değerlendirme modeli geliştirdiğini, yeterliliği sağlayamayannı işe alınmadığını anlattı. Bu modelin artık Skoda’da bayilerinde de uygulandığını sözlerine ekledi. İş başvurularında hangi iş hangi niteliklere ihtiyaç duyuyorsa kişiye özel değerlendirme yapıldığını belirten Senyücel, insan kaynağının önemine değindi. Diğer taraftan şirket kurumsal fiyat indirimlerinin dahi standartlarını oturmak için çalışmalar yapıyor.

 

Superb’den ne kadar gönderseler satarız

Volkswagen Grup’un Avrupa’da da en fazla atılım yapan markası Skoda’nın en güçlü silahı yeni Superb. Model daha piyasaya çıkmadan otomotiv severlerin yoğun ilgisi de bunu gösteriyor. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni Superb’in tüm testlerde üst sınıf modellerle yarıştığının altını çizerek üst segmentlerden pay almak istediklerini söyledi. Yılın ilk yarısında 2 bin 270 adet Superb satıldı. Kalan 5 ayda 2 bin 800 adet yeni Superb satmayı hedeflediklerini belirten Senyücel, „Fabrika, 5 bin adet gönderse onu bile satabileceğimizi düşünüyorum.“ diye konuştu.

 

Kulaklar Amerikan Merkez Bankası’nda 

 

Yılın ilk 7 ayında otomotiv sektörünü beklentilerin çok üzerinde satış yaptı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre satışlar yüzde 49 oranında artış kaydetti. Ancak yılın geri kalan kısmında aynı performansı gösteremeyeceği düşünülüyor. Kurdaki artış, markaları tedirgin ediyor. Siyasi belirsizlik ve terör eylemleri gibi dahili etkilerin yanında Amerikan Merkez Bankası FED’in 16-17 Eylül’deki toplantıda faiz artırımı yapacağını açıklaması bunlara bir de uluslararası faktörlerin olumsuz etkisinin ekleneceğini gösteriyor. FED faiz artırımına başladıktan sonra TL’nin dolara karşı değer kaybedeceği beklentisi, otomotivcinin bir kulağının sürekli Amerika’da olmasına sebep oluyor. Yılın ilk 6 ayında İstanbul Autoshow’un olumlu yansıması olduğunu belirten ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, yılın ikinci yarısında otomotivciyi zor günlerin beklediğini ifade ediyor.

 

---------------------