Otomotivde esas patlama 2016'da

Otomotivde esas patlama 2016'da
Otomotivde esas patlama 2016'da
Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen 2015'te otomotiv satışlarında rekor geleceğini ancak esas patlamanın 2016'da yaşanabileceğini dile getirdi.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, 1 Kasım seçimleri sonrasında otomotiv pazarının canlanmasını beklediklerini söyledi. Fas Casablanca’daki Ford Trucks K.Afrika Yönetim Şubesi’nin açılışında gazetecilerle konuşan aÇimen, “Rekor satış garanti. Son 2 ay 200 bin adede yakın binek otomobil ve hafif ticari araç satışı bekliyoruz. Yaklaşık 32 bin adetlik ağır kamyon dahil edersek 960 bin adetlerde bir pazar oluşur. Bu da tüm zamanların en yüksek satışı demek” diye konuştu. Cenk Çimen, tek parti iktidarıyla siyasi belirsizliğin sona erdiğini ve otomotiv pazarının 2016 yılında daha da büyümesini beklediklerini sözlerine ekledi.

 Rahatlama rekor getirecek

 Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de  1 Kasım seçimlerinden sonraki hafta hissedilir bir rahatlama yaşandığını belirterek, “Gerginlik ve belirsizliğin kalkması ile birlikte bir rahatlama yaşandığı gerçek. Bunun satışlara yansıyacağını ve yılın yeni bir rekorla kapanacağını düşünüyorum. yorumunu yaptı. Seçimden sonraki ilk beş iş günü içinde kurların henüz bir noktaya oturmadığını bu yüzden biraz beklemek gerektiğini belirten Yenigün, kasım ayının geçen yıllara oranla biraz daha sakin, Aralık ayının ise geçen yıl seviyelerinde gerçekleşmesini öngördüklerini belirtti.

 Fiyatlar düşmez

 Haziran ayından bu yana yükselen döviz kurlarından doğan maliyet artışlarının kendileri de dahil olmak üzere birçok firma tarafından tam olarak fiyatlara yansıtılmadığını ifaden eden Haydar Yenigün, şöyle devam etti:

“Kurların netleşmesini beklerken fiyatlarımızı da belirli bir seviyede tutarak, rekabetçi pozisyonumuzu korumamız gerekiyor. Gerileme ile birlikte elimiz rahatlasa da yine de önemli oranda bir fark mevcut ve bunu yansıtmadık. Sona aya gelirken de bu farkların fiyatlara yansıtılacağını düşünmüyorum. Gerek üretici olarak gerekse distribütör olarak sanıyorum bu maliyet artışlarını yine biz karşılayarak fiyatlarımıza yansıtmayabilir ve bu şekilde satışların belirli bir seviyenin altına düşmemesi için destekleriz.Öncelikle hükümetin kurulup, ekonomi yönetiminin işbaşına geçerek planları doğrultusunda ilerlemesi gerekiyor. Dolayısıyla bu planların içinde kısa sürede bir vergi artışının olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki bu noktadan sonra sert artışları da beklememek gerekiyor.”