Otonet'le 5 binden fazla araç sattı

Otonet'le 5 binden fazla araç sattı
Otonet'le 5 binden fazla araç sattı
Otonet kurucusu Yonca Ulusoy Zaimoğlu ikinci el pazarında hızlı bir gelişim içine girdiklerini söyledi.

Yılda 5 milyon adedin üzerine aracın el değiştirdiği ikinci el otomotiv pazarı, yatırımcıların gözdesi haline geldi. Özellikle açık oto pazarlarının yerini alan internet üzerinden yapılan online pazarlama ve satış faaliyetleri, büyük ilgi görüyor. Bu alanda faaliyet göstermeye başlayan Otonet Motorlu Taşıtlar AŞ'nin kurucusu Yonca Ulusoy Zaimoğlu da ikinci el araç piyasasına yatırım yaparak, bu alanda hızlı bir gelişime gitti.

Otonet, şirketlere ikinci el araçlarını hızlıca pazarlayabilecekleri bir platform sunuyor. Bu platformda operasyonel kiralamacılar, araç filosuna sahip şirketler, bayiler, bankalar ve kamu kuruluşları satmak istedikleri araçları farklı şehirlerde yer alan ikinci el galerilere ve otomotiv bayilerine online olarak hızla satışını gerçekleştiriyor. Uzun yıllar Silikon Vadisi'nin teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’de çalışan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, Otonet'in kuruluşu hikayesini şöyle anlattı:
" Aile şirketimiz Projectz’de internet sektörüne yatırım yapıyordu. Otomotiv sektörü ilgilendiğimiz bir alandı. 2011'de şirkete katılmam ile birlikte Otonet hikayesini geliştirdik. Silikon Vadisi'nde çalıştığım yıllarda da sıfır ve ikinci el otomobil satışı yapan sitelerle ilgilenmiştim. Bunları değerlendirerek, pazarın hazır olduğunu düşünerek yatırım kararı aldık ve Otonet’i hayata geçirdik.”

Otonet'in iki farklı kullanıcı kitlesi olduğunu söyleyen Zaimoğlu, "İlki 1.5 yıldır hizmet verdiğimiz ticari alan. İkincisi Aralık 2014'te hizmete aldığımız Otonet portalı. Projectz otonet'in ana yatırımcısı, melek yatırım gerçekleştiren bir grup da var" diye konuştu. Oto.net olarak kendilerini teknoloji odaklı bir otomotiv şirketi olarak gördüklerini ve kullanıcılardan gelen istekleri olabildiğince hızlı çıkartarak yeniliklere imza attıklarını belirten Zaimoğlu, şöyle devam etti:
"İnsan ve otomobilin birbirine dokunduğu her noktada kullanıcılarımıza çözüm üreten bir şirket olmak istiyoruz. Özellikle re-marketing konusunda hala yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar ilan tarafinda 2.500 onaylı üyemiz bulunuyor. İhale yönetimi tarafında toplam 5 bin 200 civarında aracın satışına aracılık ettik. İlan tarafında da çok kısa zamanda 660 mağazaya ulaştık.”