Pirelli yeni F1 lastiklerini açıkladı

Pirelli yeni F1 lastiklerini açıkladı
Pirelli yeni F1 lastiklerini açıkladı
Formula 1, 2015 sezonuna start veriyor. Takımlarda yaşanan değişiklikler ve gelişmelerle çok daha heyecanlı olması beklenen sezon öncesinde Pirelli de dört grand prix için kullanılacak lastikleri açıkladı.

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, 2015 sezonunun startının verileceği Avustralya Grand Prix’i öncesinde, ilk dört yarış olan Avustralya, Malezya, Çin ve Bahreyn’de kullanılacak lastiklerini belirledi.

Lastikler, pistlerin zemin şartlarından, yarış süresince zaman zaman değişkenlik de gösterebilen hava koşullarına, yarışın başlama ve bitişsaatlerinden, yarış içinde takımların uygulaması muhtemel stratejileri dikkate alarak belirlendi.

İlk Grand Prix için yumuşak ve orta P Zero

Pirelli, Avustralya’ya P Zero Beyaz orta ve P Zero Sarı yumuşak bileşimlerini getirecek. Çeşitli taleplere ve Melbourne’daki Albert Pak tesislerinde yaşanabilen hava durumu ihtimallerinin oluşturduğu geniş yelpazeye uygun bu lastiklerin, tur zamanına geçen yıla oranla 2 saniye daha fazla, yumuşak ve orta bileşenli lastikler arasında da 1 saniyeden fazla fark yaratacağı tahmin ediliyor.

Arka lastiklerde geliştirme yapıldı

1996 yılında Avustralya Grand Prix’i, Adelaide pistinden devralan Albert Park pisti, genellikle kirli ve kaygan bir zemine sahip. Bu da lastiklerin yıpranmasına ve büyük ölçüde patinaj riskinin artmasına neden oluyor. Lastiklere etki eden doğrusal kuvvetin yanal kuvvetten daha fazla olduğu Melbourne’da, hızlanma ve frenleme iyi bir performans için kilit rol oynuyor. Melbourne ayrıca 10 sol virajı ve 6 sağ virajıyla sol arka lastiklerin çok daha çalıştığı bir pist özelliğinde.

2015 sezonunda arka lastiklerin yapısını traksiyon, performans ve dayanıklılığın artırılması için yenileyen Pirelli, P Zero lastiklerin geliştirilmiş kombine çekişiyle, bu yıl bu alanda da önemli bir adım atıyor.

Daha önce Melbourne’da…

Jenson Button’ın üç kez birinci olarak en başarılı pilot olduğu ve McLaren’in de 11 galibiyetle en başarılı takım olduğu Melbourne’da geçtiğimiz yıl, yarışa üçüncü cepten başlayan Mercedes takımından Nico Rosberg, yumuşak-yumuşak-orta lastik stratejisiyle damalı bayrağı ilk gören pilot olmuştu.

Sonraki üç Grand Prix için lastikler

Malezya’daki Sepang pisti, aşındırıcı asfaltı ve yüksek ortam ısısıyla tanınıyor. Bu yüzden P Zero Turuncu set ve P Zero Beyaz orta, yılın ikinci yarışı için en iyi tercih olacak.

Çin için P Zero Beyaz orta ve P Zero Sarı yumuşak lastikler seçildi: Yarış sırasında yakın takip ve birçok strateji kullanmayı gerektiren çok zorlu pist şekli nedeniyle görece yüksek olması beklenen bozulma hızı karşısında en iyi tercih.

P Zero Beyaz orta ve P Zero Sarı yumuşak Bahreyn’de de kullanılacak: Değişken özellikleri olan pist arka tekerlekleri zorluyor. Grand Prix’nin artık öğleden sonra ilerleyen saatlerde başlaması ve akşam sona ermesi, yarış devam ederken ortam ve pist sıcaklıklarının düşmesine neden oluyor.

 


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  Formula

  ,

  Çin

  ,

  Beyaz

  ,

  Akşam

  ,

  Tur

  ,

  Hava

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  ,

  2015

  ,

  hava durumu