Pirelli'den 3 farklı hamur

Pirelli'den 3 farklı hamur
Pirelli'den 3 farklı hamur
FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, Formula 1 için yeni 2016 Lastik Yönetmeliği'ni resmen onayladı.

Geçiş ve ıslak zemin lastikleriyle ilgili kuralların değişmediği, sadece kuru zemin lastikler için geçerli olan yeni yönetmeliğe göre, yeni ultra yumuşak hamurlu (mor işaretleme kullanılan) lastiklerin kullanıma girmesiyle kuru zemin hamurlarının sayısı beşe yükseliyor.

Lastik seçimleri yarışa 2 hafta kalana kadar gizli olacak

Yeni yönetmeliğe göre, antrenman, sıralama ve yarışta kullanılacak lastiklerin sayısı 13 adet olarak aynı kalıyor. Her yarış için kullanılacak üç hamuru belirleyip takımlara bildirecek olan Pirelli, her otomobil için iki mecburi yarış seti belirleyecek. Bu iki mecburi set, Pirelli tarafından yarış haftasonu için belirlenen üç lastik içinden iki farklı hamurdan seçilecek ve her takım için aynı olacak. Yumuşak hamurlu bir set de sıralamaların 3’üncü seansında kullanılmak üzere ayrılacak. Kalan 10 set, her takım tarafından yarış hafta sonu için belirlenen üç hamur arasından seçilebilecek.

Takımlar seçimlerini Pirelli’nin belirlediği son tarihe kadar seçimlerini yapan takımlar, bu bilgileri FIA’ya iletecek ve FIA da Pirelli’ye kaç lastik üreteceği bilgisini verecek. Her takımın seçimi yarıştan 2 hafta öncesine kadar gizli kalacak. Bir takım son tarihi aşarsa, seçim FIA tarafından yapılacak.

Her otomobil için seçimler tamamlandığında FIA, lastikleri şu anda da olduğu gibi bir barkod kullanarak rasgele atamaya devam edecek.

Her takımın seçimleri otomobillerine göre değişiklik gösterebileceğinden, bir ekipteki her sürücü için farklı lastik tahsis edilebilecek. Lastikler, şu anda da olduğu gibi, lastik yanaklarındaki farklı renkteki işaretlemelerle birbirinden ayırt edilecek.