PSA grubunda kar yükseliyor

PSA grubunda kar yükseliyor
PSA grubunda kar yükseliyor
SA Grubu « Back in the Race » (Tekrar yarışa dönüş" planıyla, 2015'in ilk yarısında son derece önemli sonuçlar elde etti

 PSA Grubunun bu yılın ilk 6 ayında cirosu 28,9 Milyar eEuro, olağan faaliyet kârı 1,037 Milyar & euro ; (1) artışla 1,424 Milyar Euro’ya yükseldi. Ayrıca otomotiv biriminin faaliyet kârından kaynaklı nakit akışı 2 Milyar 792 Milyon €’ya ulaştı.  

 PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares: «Bu senenin ilk yarı döneminde elde ettiğimiz sonuçlar son derece olumlu, ancak performansımızı tam bir yıl üzerinden değerlendirmemiz gerekiyor. Öncelikle Uluslararası pazar koşullarındaki belirsizlik sebebiyle, başlatılan mobilizasyon sürecine şirketin ve ekiplerinin verdiği tam destek için içtenlikle teşekkür ederim. « Back in the Race » planımızın yılsonuna kadar eksiksiz uygulanması ve Grubun mali yapısının iyileşme sürecine devam etmesi önemlidir” şeklinde açıklamada bulundu. 

 

Grubun Konsolide Edilmiş Net Cirosu, yılın ilk yarısında 2014’ün aynı dönemine oranla %6,9 artarak 28 Milyar 904 Milyon € olarak gerçekleşti. Otomotiv biriminin cirosu, net fiyatların artışı, pozitif ürün mixi ve olumlu kur etkisi sayesinde önceki yıla göre % 4,3 oranında artarak 19 Milyar 409 Milyon €’ya yükseldi.             

Grubun Konsolide Edilmiş Olağan Faaliyet Kârı, 2014 yılının ilk yarısında 387 Milyon € değerinde iken 2015’in ilk yarısında 1 Milyar 424 Milyon €’ya yükseldi. Olumlu pazar koşullarının yanısıra başarılı yeni ürün lansmanları, etkin fiyatlandırma politikası, ürün mixinin olumlu etkileri ve maliyet azaltma stratejisi sayesinde, bu büyümenin en önemli bölümü (968 Milyon €) otomotiv biriminin performans artışına bağlı olarak gerçekleşti .Çin’deki ortak şirketlerin kârlarının %50’sini içeren otomotiv olağan faaliyet kârı 1 Milyar 065 Milyon € artarak 1 Milyar 193 Milyon €’ya yükseldi.

 Yılın ilk yarısında -342 Milyon € olarak kaydedilen Olağan Dışı Faaliyet Zararı temel olarak Otomotiv biriminin yeniden yapılanma giderlerini içermekte.2014 yılının ilk yarısındaki -344 Milyon € olan Finansal Kâr bu yılın aynı döneminde -336 Milyon € olarak gerçekleşti.Net sonuç pozitife geçerek 2014’ün ilk yarısına göre 762 Milyon € artarak 720 Milyon €’ya yükseldi.