Renault-Fiat savaşı başlıyor

Renault-Fiat savaşı başlıyor
Renault-Fiat savaşı başlıyor
Renault'nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrasya Bölgesi Başkanı Jean Christophe Kugler Tofaş'ın 1,4 milyar dolarlık yatırımına karşı, Renault'nun da atak yapacağını söyledi.Kugler, "Türkiye'deki rakibimiz bu büyük yatırımı aslında bizi yakalamak için yapıyor. Ancak biz de Türkiye'deki kapasitemizi en yükseğe çıkarmak istiyoruz" dedi.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Tofaş’ın 1,4 milyar dolarlık yatırımla 2017 yılı sonuna kadar 450 bin adetlik kapasiteye ulaşıp, 3 yeni binek olmak üzere 7 modelin de üretimini gerçekleştireceğini açıklamasından sonra, Bursa’lı rakibi Renault’dan beklenen atak geldi.

Renault’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrasya Bölgesi Başkanı Jean Christophe Kugler Türkiye ’deki üretim planlarına ek olarak Tofaş’ın bu atağına karşı neler yapabileceklerini düşünmeye başladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Fiat’ın bu atağına karşı biz de kendi aramızda görüşmeler ve toplantılar yapıyoruz. Bu atağa karşı neler yapılabileceği düşünülüyor.  Ama bu rekabeti şu açıdan da değerlendirmek gerekir. Türkiye’deki en eski üreticilerden biri olarak otomobille birlikte, aynı zamanda motor ve vites kutusu da üretiyoruz. Yani toplam üç farklı üretim alanımız var. Rakibimizin bu büyük yatırımını aslında bizi yakalamak için yaptığı bir atak olarak niteleyebiliriz. Türkiye hem kalite hem de maliyet açısından bizim için çok önemli, biz de bu yüzden Türkiye’deki kapasitemizi en yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz.

 

BİZİ YAKALAMAK ZOR

 

 

Türkiye’de satış rakamlarında Volkswagen tarafından yakalanmış olmalarını da değerlendiren Kugler “Volkswagen’in en çok satıyor olması bir şey değiştirmez, çünkü Türkiye’de üretmiyorlar. Pazar payı satın almak için bir modeli diğerlerinden daha ucuza satmak bir yöntem olabilir. Ama bunu neden böyle yaptıklarını kendilerine sormak gerekir. Biz şu anda markamızın kalite algısını yükseltmek için çalışmalar yapıyoruz“ dedi.

Türkiye’deki detay işçiliğinin çok kaliteli olduğunu ifade eden Kugler,  Bursa’da üretilen araçlarımızın kalite algısını çok yükselten ekimize çok güveniyoruz ve bu konuda daha yol almayı planlıyoruz.

Kısa bir süre içinde hem iç mekân kalitesi hem de detaylardaki kalite açısından bir Renault ile Volkswagen arasında her konuda hiçbir fark kalmadığını göreceksiniz. Ama hem dizel hem de benzinli motorlar açısından mukayese edildiğinde bizim motorlarımızın çok üstün olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

FLUENCE NE ZAMAN DEĞİŞECEK

 

Fluence üretiminin ne zaman sona ereceğine ilişkin soruya ise, “İki yıldan bu yana Fluence’ın eskiyip demode olduğuna ilişkin yorumlar alıyoruz. Ancak bütün bu eleştirilere rağmen Fluence tüketiciler tarafından oldukça fazla talep edilen bizim açımızdan bakıldığında da oldukça başarılı ve kârlı bir model. Türk müşterileri otomobiller konusunda oldukça uzman kabul edilebilir. Türkiye’de bildiğiniz gibi otomatik şanzıman konusunda pazarın en iyilerinden biri Fluence. Türk tüketicilerinin de bu farkı görüp hakkını vereceklerini düşünüyorum” dedi.

 

YENİ MEGANE İÇİN KADJAR’A BAKIN

 

Yeni Megane’ın ne zaman pazarda olacağına ilişkin soruyu cevapsız bırakan Kugler, “Yeni modeller üzerine çalışıyoruz. Kadjar’a baktığınızda Renault’un bu platform üzerine C segmentinde neler üretebileceğini görebilirsiniz. Kadjar’da gördükleriniz bir işaret verebilir, Renault olarak o yöne doğru ilerliyoruz.Renault bir Latin markası olduğu için, yeni modellerinde bu Latin şıklığını da yansıtmak istiyor. Kadjar’da gördüğünüz gibi arçlarımın iç mekanlarında devrim niteliğinde yenilikler yapıyoruz. Bursa’da ürettiğimiz Clio’da ise benzer bir devrim araçlarımızın dış görünümü açısından gerçekleşmişti.” Dedi.