Renault'dan önce ayakkabısını tasarlıyor

Renault'dan önce ayakkabısını tasarlıyor
Renault'dan önce ayakkabısını tasarlıyor
Renault Kadjar'ın yaratılmasında imzası bulunan Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker ile Türk gazeteciler biraraya geldi.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

 Renault Kadjar’ın yaratılmasında imzası bulunan Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker ile Türk gazeteciler biraraya geldi.
Tasarımına imza attığı her araç için kendisine bir spor ayakkabı tasarlayan ve tüm resmi kıyafetlerinin altına bunları giyen tasarımcı sıradışı bir kişiliğe sahip.
Renault’un yakın geleceği hakkında ipuçları veren Laurens van den Acker yeni model Kadjar için, “Biçimsel dilimizle, yeni kimlik ve yüz oluşturduk. Geliştirme süreci 4 yıl sürdü. İki yıl piyasa araştırması ile müşteri ihtiyaçları, eğilimleri ve teknolojilerini belirliyoruz. Bu arada 15-20 çizimden bire indirip donduruyoruz. 2 yıl da sanayileşme süreci, yani tedarik, yedek parça ve test sürüşleriyle geçiyor. Her aracım benim çocuklarım gibi her birini gördüğümde kalbim çarpıyor. Kadjar yeni bir ortak platformda üretiliyor. Bu platform yeni Megane ve Fluence için de kullanılacak” dedi.
Ayakkabıları içinde konuşan ünlü tasarımcı, “Her ayakkabımı kendim tasarlıyorum. Büyüyüp hayatına açıldığımda bir gün aynanın karşısına geçtim. İş kıyafetlerimle babama benzediğimi fark edince ayakkabılarımı değiştirdim. İşte tek sebebi babama fazla benzememdi” diyor.

Yeşim Hanım’ın zevki var

Öte yandan Renault modellerinde araçların iç tasarım, renk ve malzeme seçimi bir Türk kadınına emanet. Renault Technocentre Tasarım Bölümü’nde görev yapan ve Kadjar’ın iç seçimlerini de yapan Türk tasarımcı Yeşim Güleryüz. İç tasarım ekibinde kumaş ve renk üzerine Almanya’da eğitim alan Güleryüz, 6 yaşında Türkiye ’den geldiklerini söyledi. İlk kez Ford’da işe başlayan Yeşim Hanım 2003 yılında Renault’ya geçmiş. Uzun bir süre Güney Kore’de çalışan Güleryüz’ün , Fluence’den Laguna’ya kadar bir çok modelde imzası var.


Kadjar ile maceraya devam ediyor

Renault, Captur’un elde ettiği başarının ardından markanın ilk C crossrover’ı Kadjar ile crossover’lar dünyasındaki atağını sürdürüyor. Renault Kadjar ilk başta Avrupa’da, pek çok Afrika ve Akdeniz
Renault, yeni ve ilk C crossover modeli Kadjar’ı Renault Başkanı Carlos Ghosn’un yaptığı bir sunumla tanıttı. Renault Kadjar akıcı hatları ve güçlü görünümüyle ilk bakışta göze çarpıyor. Dört çeker ve iki çeker seçenekleri ile sunulan Kadjar, tüm bu özellikleriyle sürücüleri yeni macera ve keşiflere teşvik ediyor. Kadjar, R-Link 2 multimedya sistemi sayesinde internet bağlantısı ve ileri sürüş destek sistemleri ile dinlendirici bir sürüş deneyimi sunuyor.
Kadjar aynı zamanda oldukça performanslı ve ekonomik motorlar ile donatıldı. 4x2 veya 4x4 seçenekleri ile sunulan Kadjar’ın dört tekerlekten çekiş sistemiyle ve sürücülerin her hangi bir koşul için en uygun sürüş şeklini seçmelerine imkan veren üç mod seçeneği ile (Auto, LOCK ve 2WD) iyileştirilmiş çekiş elde ediliyor. İki tekerlekten çekişli versiyonlarda Extended Grip sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde kış lastiklerinin takılmasıyla zorlu koşullarda çekiş artırılıyor.
Mart ayı başında yapılacak Cenevre Fuarı’nda tüm ayrıntıları paylaşılacak Kadjar, Renault’nun İspanya’daki Palencia tesisinde üretilecek. Söz konusu tesis üretiminin yüzde 83’ünü beş kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkeye ihraç edilecek. Kadjar, Avrupa’da, Türkiye’de ve pek çok Afrika ve Akdeniz havzası ülkesinde yazın başında satışa sunulacak.

Çin’de üretilecek ilk Renault olacak

Kadjar, Çin’de üretilecek ilk Renault otomobili ünvanını taşıyacak ve Grup’un Çin’deki büyümesini ileriye taşıyacak olan güçlü bir elçi olacak. 2013 yılında Renault ve Dongfeng bir anlaşma imzaladı ve bu sayede Dongfeng Renault Automotive Company (DRAC) ortaya çıktı ve hemen Wuhan’daki fabrikanın inşası başladı. Otomobil üretiminin ise 2016’nın erken dönemlerinde başlaması öngörülüyor. Renault’nun orta vadeli planına göre hedefi, Çin pazarından %3,5’lik pay almak ki bu da yılda 750 bin adetlik satışa denk geliyor.