Shell Eco-marathon Avrupa için geri sayım başladı!

Shell Eco-marathon Avrupa için geri sayım başladı!
Shell Eco-marathon Avrupa için geri sayım başladı!
Mayıs ayında Hollanda'nın Rotterdam kentinde 30'uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa'ya, on yıldır yarışmaya katılım gösteren Türkiye'den, geleceğin mühendis ve bilim insanlarından oluşan 22 takım katılıyor

Türkiye , dünya çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol gitmek için araçlar tasarlayıp ürettikleri Shell Eco-marathon Avrupa ’ya katılımının 10. yılını kutluyor.

En az yakıtla en uzak mesafeyi kat etmek hedefiyle bu sene 30. yıldönümünü kutlayan Shell Eco-marathon Avrupa heyecanı ülkemizden yarışmaya 17 farklı üniversite ve 3 liseden katılacak 22 takımın İstanbul ’da buluşmasıyla başladı.

21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenecek olan ve Avrupa genelinde 30 ülkeden 230 öğrenci takımının katılacağı Shell Eco-marathon Avrupa’da bu yıl en yüksek sayıda takımla katılan ikinci ülke Türkiye.

Bu yıl Shell Eco-marathon Türkiye’de 10. yılını kutluyor. Shell Türkiye 10 senedir, Türkiye’de öğrencilerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyor. Bu kapsamda 2005 yılından bu yana Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 100’ün üzerinde takım ve 1000’e yakın öğrenci katıldı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Eco-marathon hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Shell, dünyanın enerji ihtiyacını sorumlu bir şekilde karşılamayı hedefliyor. Bu anlamda Shell Eco-marathon’un Shell açısından çok önemli bir yeri var.”

Shell, Türkiye’de kurulduğu ilk günden bu yana hem ürün ve hizmetleriyle, hem de yürüttüğü sosyal projeler ile “toplumsal fayda yaratma” hedefini titizlikle uyguluyor ve Türkiye’nin sadece ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de katkıda bulunuyor. Shell Eco-marathon, bu kapsamdaki en önemli sosyal yatırımlarından biri olma niteliğini taşıyor. Yarışmayla öğrencileri inovasyon ve teknoloji alanlarında geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyleyen Erdem, Shell Eco-marathon’un gençlerin mühendislik ve tasarım yeteneklerinin yanı sıra kişisel gelişimlerine de katkı sağladığını sözlerine ekledi.