Skoda Türkiye'de 20 yılın zirvesinde

Skoda Türkiye'de 20 yılın zirvesinde
Skoda Türkiye'de 20 yılın zirvesinde
2014'te Türkiye satışları yüzde 13.2 büyüyen Skoda 2015'te de büyümeye odaklandı. Skoda Yönetim Kurulu Üyesi Werner Eichhorn Genel Müdür Senyücel'e yazı göndererek son 20 yılın en başarılı performansını gösterdiklerinden dolayı tebrik etti.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Geçtiğimiz yıl yüzde 11 daralan otomobil pazarında yüzde 13.28 büyüyen Skoda Türkiye distribütörü YüceAuto 2015’te yaklaşık 18 bin adetlik satış hedefliyor. Geçen yılı binek pazarda yüzde 2.48 pay ile bitiren marka yaklaşık 0.6 puan pazar payı elde etti. Bu yıl ise hedef yüzde 3’lük paya ulaşmak.

Skoda’nın Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Werner Eichhorn YüceAuto’ya bir yazı göndererek performanslarından dolayı tebrik etti. Geçen yılı değerlendirip 2015 hedeflerini açıklayan YüceAuto Genel Müdürü Tolga Senyücel şunları kaydetti:
“Eichorn’un yazısında bahsettiği en önemli şeylerden bir tanesi, rakamsal büyümelerin dışında 'Skoda için 2014’ün, Türkiye pazarında son 20 yılın en başarılı yılı' olduğundan söz etmesiydi. Bu bize şirket olarak çok mutluluk verdi, çünkü en yetkili kişiden özellikle de bugün sizlerle buluşmamızın arifesinde bu yazıyı almak, hem tesadüf hem de büyük bir sürpriz oldu.”

Filoda güçlendi

2014’te 14.537 adet satış yaptıklarını aynı zamanda operasyonel kiralama sektöründe de büyüme kaydettiklerini anlatan Senyücel “Normalde filo sektöründe çok büyük varlık gösteren bir marka değiliz ancak geçen sene üreticimizin de desteğiyle kiralama sektöründe belli firmalarla çalışma fırsatı yakaladık. Bununla beraber 2000 adedin üzerinde filo satışı gerçekleştirdik. Bizim açımızdan da filo satışı tabi ki her marka gibi önemli ama biz Skoda markası olarak perakende bazlı olarak büyümeyi tercih ediyoruz” dedi.

Superb ve Fabia geliyor

2015 yılında Türkiye’de iki yeni ürünü pazara sunacaklarını vurgulayan Senyücel, “ Bunlardan ilke mart ayının ikinci yarısındaki Fabia olacak. B segmentinde konumlanan Fabia’nın kendi şöhretini de geçen bir ismi var. Bizim yapmış olduğumuz bilinirlilik araştırmalarında Fabia, Octavia’dan sonra ürün gamı içerisinde en çok bilinen modelimiz. Bu açıdan Fabia lansmanı bizim için ayrı bir önem taşıyor. Bu ürünle beraber yeniden bu segmente bir giriş yapmak istiyoruz. Öte yandan Fabia geldiğinde ilk etapta kendi içimizde yüzde 15 civarında bir paya sahip olacak” diye konuştu. Diğer ürünün D segmentindeki
Superb modeli olduğunu kaydeden Senyücel bu aracın ağustosta satışa çıkacağını vurguladı. Senyücel, “ Superb bizim için tabii ki çok önemli bir araç çünkü geçen sene toplam satışların yüzde 45’ini Octavia, yüzde 25’ini de Superb oluşturuyordu. Yani geçen sene toplam 14.537 adedin yüzde 70’i, Octavia ve Superb’den oluşuyordu. Dolayısıyla biz Superb’le bu yıl daha da büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Kurumsal kimlik yenileniyor

Yetkili satıcılarında kurumsal kimlik yenilenmesinin sürdüğünü anlatan Senyücel 2015 ortasında 37 yetkili satıcının 20 tanesinin yeni kurumsal kimliklere geçmiş olacağına dikkat çekti. Senyücel şöyle devam etti:
Avrupa ’da da yenilenme çalışmaları var, ama onlar 2013’ün son çeyreğin başladılar. Yine de muhtemelen, kurumsal kimlik yapılanmasını ilk bitiren ülkelerden biri Türkiye olacak. Markamızın bilinirliği açısından özellikle görünürlük çalışmalarımızı artırıyoruz. Türkiye genelinde yaptığımız açık hava kullanımları, araç sergileme ve test sürüşü projelerimiz olacak. Bu yılki iletişim hedefimiz tüketicilerimize Skoda deneyimi yaşatarak markamızı daha fazla kişi ile buluşturmak olacak. Özellikle Ocak ayı itibariyle yenilenen web sayfamızla tüketici ile çift yönlü bir iletişim süreci yaratmış olacağız.”

Superb ile Avrupa ikincisiyiz

Superb’in Avrupa’da en çok satılan ikinci pazarının Türkiye olduğuna dikkat çeken Senyücül, “ Birincisi Rusya ve şu an malum, Rusya ekonomik bir çalkantı içerisinde. Dolayısıyla çok muhtemeldir ki Superb’in en büyük pazarı bu sene sonunda Türkiye olacak. Bu da bizim için memnuniyet verici. Bu açıdan Superb ile 2015 yılında 4000 bin adedin üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Yeni SUV geliyor

2016 ortasında 7 kişilik bir Skoda SUV’un pazara sunulacağını aktaran Senyücel aracın farklı bir segment yaratacağını önden çekişli ve dört çeker versiyonlarının bulunacağını anlattı. Senyücel şöyle devam etti:
“Dünyada SUV segmenti bildiğiniz gibi büyümeye devam ediyor. Pazar daralmasına rağmen SUV segmenti yüzde 13’e yakın. Her üretici SUV pazarına giriyor. Bu anlamda Skoda da kendi SUV ürün gamını genişletiyor.Dizelden söz edecek olursak, onun büyüyen bir potansiyel olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de geçen yıl toplam pazarın yüzde 61.5’i dizelden oluştu. Kendi içimizde ise dizel satışı yüzde 80’in üzerinde. Türkiye pazarında dizel büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Herkesin ikinci elden dolayı, “Dizel otomobil aldığımda ikinci elde hemen satarım" şeklinde bir kanısı var. Bu da dizel ve dizel/otomatik satışını tetikleyen sebeplerden bir tanesi.”
Pazar büyüyecek

2015 yılında pazarda yüzde 5-6 civarında bir büyüme öngördüğünü söyleyen Senyücel “Çünkü 2014’ün son çeyreği yani ekim, kasım, aralık ayları, 2013’e göre yüzde 4 büyüdü. Bu büyümenin belli bir frekansta devam edeceğini düşünüyoruz. Mayıs’taki İstanbul Autoshow’un da etkisi olacak. Bununla birlikte geçen sene büyüme anlamında en çok adet arttıran dördüncü marka olduk yani premium markalardan hemen sonra geliyoruz” şeklinde konuştu..