Subaru Forester'da dizel müjdesi

Subaru Forester'da dizel müjdesi
Subaru Forester'da dizel müjdesi
Subaru Forester'in yıllarca beklenen dizel otomatiği mart ayında geliyor. Aracın fiyatının 135 bin TL seviyelerinden başlaması bekleniyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Spor otomobiller yaratma konusunda uzun yıllarla dayanan bir deneyime sahip olan Subaru’nun “Confidence in Motion” mottosu ile tasarladığı ideal SUV Forester’ın uzun zamandır beklenen turbo dizel otomatik versiyonu Türkiye ’ye geliyor. Dizel motor seçeneğini ürün gamına eklemesiyle beraber Türkiye’de artık üç motor versiyonu ile satışa sunulacak Forester performansı ile rakiplerinden ayrışacak.

Slovenya’da gerçekleşen yeni Outback basın lansmanında tanıtılan yeni dizel lineartronik Forester’la ilgili değerlendirme yapan Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle şunları söyledi:
“Subaru’nun çok tercih edilen modeli Forester’ın uzun zamandır beklenen dizel lineartronik versiyonuna kavuşmasından dolayı son derece mutluyuz. Subaru severlerin sabırsızlıkla beklediği bir versiyon olduğu için talep oldukça yüksek. Geçen yıl XV en çok satan modelimizdi, bu sene Forester’in yeni versiyonunun gelişiyle, iki modelimiz arasında hangisi daha çok satar şimdiden kestirmek zor ama Forester’ın XV’yi yakalama, hatta geçme olasılığı mevcut. Bunu hep birlikte göreceğiz. Forester satışlarımızın 800 adedin üzerinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Premium ve Sport olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunacağımız dizel lineartronik Forester’ın fiyatı henüz netleşmemekle birlikte 135 – 145 bin TL gibi çok iddialı bir aralıkta olacağını öngörüyoruz.”


Tasarruf ve performansı bir arada sunan yenilikçi motorlar üreten Subaru’nun 2 litrelik yeni turbo dizel motoru, markanın vazgeçilmezi olan karşılıklı-yatay yerleşimli Boxer Motor ve simetrik sürekli dört çeker (AWD) teknolojisine sahip 147 HP gücünde CVT şanzımanlı versiyonu ile özellikle performans ve yol tutuşunda rakiplerini geride bırakıyor. Türkiye’de satışa sunulacak 2.0 litrelik turbo dizel motor seçeneği performanstan ödün vermeden yakıt tasarrufunu ön planda tutuyor.

Lineartronic şanzıman

“SUBARU BOXER DİZEL” motor ile birleştirilen yüksek-tork uyumlu Lineartronic şanzıman üst düzey güç ve çevre dostu kullanım sağlıyor. Yeni vites kontrolü ve yedi vitesli manüel-mod vites sistemi daha sessiz bir sürüş sağlarken tork konvertörü, yağ pompası ve ileri-geri mekanizmasının tamamı da yeniden tasarlanmış.

“STARLINK” bilgi-eğlence sistemi

Standart donanım özellikleri ile fark yaratan Forester, yeni “STARLINK” bilgi-eğlence sistemiyle ile akıllı telefon uygulamalarını otomobilin içerisine taşıyor. 7 inç dokunmatik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi, metalik havalandırma çıkışları, direksiyon kumanları ve klima kontrol düğmeleri sayesinde kabin içi daha da modern bir görünüme kavuşmuş.

Dizel Forester’ın “Premium” ve “Sport” olmak üzere iki donanım seçeneği bulunuyor. Sport seçeneği sportif ön tampon, harman/kordon müzik sistemi ve 18 inç alüminyum alaşımlı jantlarla fark yaratıyor.