Talisman ve Yeni Megane Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

Talisman ve Yeni Megane Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı
Talisman ve Yeni Megane Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı
Renault Talisman ve yeni Renault Megane bağımsız bir kuruluş olan Euro NCAP'in gerçekleştirdiği testler sonrasında pasif güvenlik alanında beş yıldıza layık görüldü.

Renault, Yeni Espace ve Kadjar’ın ardından Talisman ve Yeni Megane modelleri ile birlikte 2015 yılında en yüksek not olan beş yıldızlı model sayısını dörde çıkarmış oldu.


Renault Talisman ve Yeni Megane sürücülere güven veren ve gerektiğinde uyaran destek sistemleri sayesinde ileri düzeyde güvenlik performansı sunuyor. Söz konusu sistemler sayesinde sürücülerin sadece aracı kullanmaya odaklanmaları da sağlanmış oluyor.

 CMF C/D platformunun faydaları

Konu güvenlik olduğunda Yeni Espace, Talisman, Kadjar ve Mégane modellerinin her biri CMF C/D (Ortak Modül Ailesi – C/D segmenti) platformunun sunduğu avantajlardan istifade ediyorlar. Bu yeni platformun özellikleri arasında direklerde, yan raylarda ve çapraz elemanlarda (özellikle motor bölmesi ve kabin arasında bulunan) son derece elastik limitli çelik kullanılması yer alıyor. Bu tip çeliklerin her milimetrekaresi 120 kg yüke dayanıklı.

 CMF C/D platformu aynı zamanda etkin yolcu koruma sistemleri de içeriyor. Bunlar arasında çift kademeli ön hava yastıkları da yer alıyor. Söz konusu hava yastıklarının açılması darbe tipine ve yolcunun oturuş pozisyonuna göre ayarlanıyor. Bu özellik sayesinde Talisman ve Yeni Megane’ın hem yetişkin hem çocuk korumasında yüksek skorlar elde etmesi mümkün oldu. Ayrıca emniyet kemerleri de ön gergilere ve adaptif yük sınırlayıcılara sahip. Böylelikle darbenin şiddetine ve yolcunun gövde yapısına uygun biçimde korumanın derecesi ayarlanıyor. Yandan gelen darbelerde ise en son nesil yan hava yastıkları ve iki adet perde hava yastığı sayesinde ön yolcular iki kat daha fazla korunuyor.

 Kapsamlı sürüş yardımcıları

CMF C/D platformu sayesinde Talisman ve Yeni Megane, Yeni Espace’da kullanılan sürüşe yardımcı teknolojilerden istifade ediyor. Söz konusu sürüş yardımcıları sürücülere güven vermek ve uyarmak, bu sayede sadece sürüşe odaklanmalarını sağlamak üzere tasarlandı.

Güvenlik sistemleri:
- Adaptif Cruise Control sistemi sayesinde aracın hızı otomatik olarak ayarlanarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluk sürekli olarak korunuyor.
- Aktif acil fren destek sistemi (AEBS) her hangi bir önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğinde sürücüyü uyarıyor. Sistem frenleri acil durumlarda otomatik olarak da devreye alınabiliyor.