Tam 2530 Lamborghini sattı

Tam 2530 Lamborghini sattı
Tam 2530 Lamborghini sattı
Automobili Lamborghini 2014 yılında tarihindeki en yüksek satış rekorunu kırdı.

48 ülkede hizmet veren 130 bayi ile 2014 yılında müşterilere yapılan teslimatlar 2.121 adetten 2.530 adede ulaştı. Böylece satışlarda önceki yıla göre yüzde 19 artış gerçekleşti.Global bir marka olan Lamborghini’nin satışları EMEA ( Avrupa , Ortadoğu , Afrika), Amerika ve Asya Pasifik’ten oluşan üç bölge arasında dengeli bir dağılım gösteriyor ve bölgelerin her biri global satışların yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

12 silindirli Aventador LP 700-4 modelinin hem Coupe hem de Roadster versiyonlarından 1.128 adet müşterilere teslim edildi (2013’teki 1.001 adede göre yüzde 13 artış gerçekleşti) ve böylece Lamborghini tarihindeki V12 model satışlarındaki tüm rekorlar bir kez daha kırılmış oldu.
10 silindirli Huracan LP 610 modeli, 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılan dünya lansmanının ardından, yılsonuna kadar aldığı 3.300 siparişleson derece başarılı bir süper spor otomobil konumuna yerleşti. Yıl ortasında pazara giriş yapan otomobillerden 1.137 adedi müşterilere ulaştı.
Toplam 14.022 adetle tarihte en fazla üretilen Lamborghini modelleri arasında açık arayla birinci olan Lamborghini Gallardo’nun son 265 adedi de müşterilere teslim edildi.

2014, net bir şekilde Huracan LP 610’un yılı oldu. Çok başarılı olan Gallardo’nun halefi olarak yeni geliştirilen bu 10 silindirli süper spor otomobil ile Automobili Lamborghini bu sınıfta standartları yeniden belirledi. Sade ve kusursuz tasarımı, nefes kesen dinamikleri ve mükemmel kalitesiyle Huracán, eşsiz bir spor otomobil deneyimi sunuyor.

2014 Yaz döneminde tanıtımı yapılan Huracan LP 620-2 Super Trofeo, 2015’ten itibaren markanın tek tip araçlarının yarıştığı (one-make series), Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’daki Lamborghini Blancpain Super Trofeo yarışları ile uluslararası pistlere çıkmaya başlayacak.

Diğer yandan, Ocak ayının sonunda tanıtımı yapılacak olan Huracan GT3 ile Lamborghini Motor Sporları departmanı Squadra Corse, en zorlu ve prestijli uluslararası kategorilerden birinde daha yarış otomobilleri geliştirme ve üretim faaliyetlerine yönelik yeni bir adım atmış oluyor. 2015 sezonundan itibaren Huracan GT3, Blancpain Endurance Serisi’nin öncülerinden biri olarak pistlerde yerini alacak. Blancpain Endurance Serisi’nin ünlü 24 Saat Spa-Francorchamps başta olmak üzere Avrupa’daki beş pistte yarışlara katılması bekleniyor.

Automobili Lamborghini, 2014 Paris Otomobil Fuarı’ndailk plug-in hibrit (PHEV) teknolojisi tanıtım aracı olan Lamborghini Asterion LPI 910-4’ü sunarak geleceğe dair bir fikir verdi. Tam bir Lamborghini olan Asterion, Lamborghini’nin hedeflerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış, plug-in hibrit motor ve güç aktarım mekanizmasına sahip bir konsept otomobil: Günümüzde var olan en ileri teknolojilerle CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltan bir çözüm oluşturan Asterion, aynı zamanda Lamborghini’nin pürüzsüz ve reaktif sürüş ve üstün güç gibi özelliklere sahip eşsiz sürüş hissinden de taviz vermiyor.