Tatilcilere lastik uyarısı

Tatilcilere lastik uyarısı
Tatilcilere lastik uyarısı
Michelin'in 'Lastik Adam'ı, bayramda yolculukları öncesinde yola çıkmaya hazırlananları sorunsuz bir yolculuk için uyarıyor. Uzun yola çıkmadan önce yapılacak kontrollerin ipuçlarını veriyor

Michelin, lastik sektöründeki tecrübelerini daha güvenli bir yolculuk için sürücülerle paylaşıyor. Uzun yolculukların artmasıyla kaza riskleri de artıyor. Uzun yolculuklar öncesinde tamamlanması gereken hayat kurtaracak tavsiyeler;

Yılda en az bir kez lastik kontrolünü aksatmayın

Düzenli olarak lastik bakımı yaptırmak kaza riskini önemli ölçüde hafifletir. Yedek lastikleriniz dahil bütün lastiklerinizi yılda en az bir kere ve sonrasında da periyodik bir şekilde kontrol ettirin. Yola çıkmadan en az bir hafta öncesinde lastiklerinizi kontrol ettirmeniz karşılaşabilecek herhangi bir soruna karşı önceden önlem almanızı sağlayacak ve güvenliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır.

Kesin, çatlak ve aşınmaları kendiniz tespit edebilirsiniz

Lastiğinizdeki aşınma düzeyini kontrol etmeniz hayati derecede önemlidir. Periyodik olarak lastiğinizin performansını düşüren kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonları kontrol edebilirsiniz. Aşınma belirtilerini gözle, elle kontrol ederek, dişölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında gözlemleyin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları tespit ettiğinizde lastiğinizi değiştirme zamanınız gelmiştir. Bu kontrolleri periyodik olarak yapmanız yolculuk öncesinde size zaman ve güvenlik sağlar.

Uzmana danışmaktan çekinmeyin

Herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit ederseniz, aracınızı doğrudan bir lastik uzmanına götürün. Lastiğinizin aşınma derecesi yasal sınırı aşmışsa lastiğinizin değiştirilmesi gerekir.

Yüksek ve düşük basınca dikkat!

Daha düşük yakıt tüketimi, daha fazla güvenlik ve daha uzun bir lastik ömrü için lastiklerinizin doğru basınç seviyesinde olduğundan emin olun. Doğru basınç, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun bir kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlar. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığınıolumsuz yönde etkiler. Daima aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan basınç değerlerini esas alın ve basınçölçer kullanmayı ihmal etmeyin. Basınç seviyesini lastiğiniz soğukken ölçmeniz en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

 


  ETİKETLER:

  Balon

  ,

  hayat

  ,

  yakıt

  ,

  güvenlik

  ,

  zaman

  ,

  Karşı