Tayvan'lı parçacılar büyüyor

Tayvan'lı parçacılar büyüyor
Tayvan'lı parçacılar büyüyor
Tayvan'ın dünya lideri otomotiv yedek parça ve aksesuar markaları, Türkiye'deki otomotiv sektörü ile buluşmak üzere, 9-12 Nisan'da gerçekleştirilen 'AUTOMECHANIKA İstanbul 2015' fuarına katıldı.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı, Dış Ticaret Bürosu (BOFT) ve Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (TAITRA) tarafından İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 9 Nisan’da düzenlenen lansman toplantısında Tayvan’ın dünya lideri otomotiv yedek parça ve aksesuarlar markaları Türk sanayisi ile buluştu. Ziyaretçiler ASUS araç kamerası, Advantech araç yerleştirme istasyonu olan PWS-870, E-lead Akıllı ses ve görüntü birimi göstergesi olan EL-101, Trandscend Endüstriyel çözüm sağlayan ürünler ve Kenda KR30 Vezda Eco gibi Tayvan Excellence Ödüllü en son ürünleri inceleme fırsatı buldu.

 

İstanbul Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Merkezi Direktör Yardımcısı Michael Y.W Hsiao,  lansman toplantısında yaptığı konuşmada, bir ada ülkesi olan Tayvan’ın, otomobil parçası sektörünün, farklı ürünlerden az sayıda üretme becerisi ve hatırı sayılır bir ürün geliştirme kapasitesine sahip olduğunun altını çizdi. Michael Y.W Hsiao, “Tayvan sanayisinin teknolojik gelişimi tüm dünya tarafından oldukça bilinir bir düzeye ulaştı. WEF’in 2014- 2015 Global Rekabet Raporuna göre, Tayvan, dünyada  gözlemlenmiş 144 ekonomi içerisinde 14. Sıraya , Asya’da ise 4. Sıraya yerleşmiştir. Tayvan’ın sıralamadaki önemli artışa ek olarak, Tayvan, Ada Devletler  Gelişme kategorisinde, dünyada 2. sırada yer aldı.” dedi.

 

Hsiao, Tayvan otomotiv yedek parça sanayisinin Türkiye ’nin en iyi partneri olamasında nedenleri şöyle sıraladı : “Tayvan endüstrisinin, yüksek kaliteli, hassas ve ince detaylı işleme imalatına sahip olması, küçük ve orta ölçekli otomotiv yedek parça girişimcileri ürün yelpazesi için tedarik zincirini şekillendirmesi ve son olarak Tayvan otomotiv sanayisinin güçlü teknolojik tarafı ve endüstriyel başarısı pazardaki talepleri hızlıca cevaplandırmaya yöneliktir. 2014’te Tayvan otomotiv yedek sanayisinin üretim değeri tarihi bir rekor kırarak 7.9 milyon dolara ulaştı.Birçok Tayvanlı yedek parça girişimcisi dünya çapında bilinirliğini arttırdı. Bu şekilde bakıldığında, el ürünlerinden,enerji sistemlerine,pinomatik sistemlere ve borulara,tekerlekli sistemlere ve sürücü bilgi sistemlerine kadar geniş bir yelpazeye ulaşabilirsiniz.” diye konuştu.

 

Tayvan Ekonomi ve Kültür Kurulu Ekonomi Direktörü Juan-Pai Fan, Tayvan’ın Ekonomik Kalkınması ve Türkiye’yle Ticari Bağlara  ilişkin verdiği bilgilerde “Tayvan yüz ölçümü, nüfus ve doğal kaynakları bakımından kısıtlı küçük bir adadır. Geçtiğimiz 50 yıl içerisinde büyük ölçüde sanayileşmiş bir ekonomi olacak kadar kendini geliştirdi. Bir ada ekonomisi olarak Tayvan her zaman dışarıda pazar aramaktadır ve dış ticaret gelişiminde kilit bir rol oynamaktadır ve artık Tayvan, sektör gruplarıyla tanınmaktadır.” dedi.