Tofaş'ın yeni silahı: Egea

Tofaş'ın yeni silahı: Egea
Tofaş'ın yeni silahı: Egea
Mustafa Koç, Tofaş'ın yeni sedan projesinin adını resmi olarak 'Egea' olacağını açıkladı.

FRANKFURT - Dünya 'nın en büyük otomobil fuarı Frankfurt Motor Show 2015'te gazetecilerle buluşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tofaş'ın yeni sedan projesinin adını resmi olarak 'Egea' olacağını açıkladı.

Kasım ayından itibaren üretime başlanacak model hakkında konuşan Koç, ''Yeni modeli geçen hafta Bursa'da test ettim. Hem bayilerden hem kullanıcılardan olumlu geri besleme aldık. İtalyan ortağımız da yurtdışı taleplerinin yoğun olacağını söylüyor. Şuanda yıllık 200 bin adet üretme kapasitemiz var. Eğer dış talep yoğun olursa kapasite artırmaya mecbur oluruz'' diye konuştu.

Tofaş'ın böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğunu aktaran Mustafa Koç, ''Tofaş tarihindeki en büyük yatırımlardan biri oldu. Hem Fiorino'nun yenilenmesi hem Doblo'nun Amerika'ya satılması ve arkadan da bu üç model. Hakikaten TOFAŞ tarihinde dönüm noktası'' açıklamasında bulundu. Egea'nın sedan, hatcback ve station wagon'la birlikte 3 tipte üretileceğinin altını çizen Koç, sedan versiyonunu lansmanı 6-7 Ekim'de gerçekleşeceğini ve ilerleyen zamanlarda diğer versiyonlarda devreye gireceğini söyledi.

Otomotiv pazarı hakkında konuşan Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen de ağır ticari dahil pazarın 950-975 bin adetler civarında olacağı tahmininde bulundu. Bunun 2011'deki 809 binlik rekoru aşacağına dikkat çekti. Çimen, otomobil fiyatları hakkında ise ''Otomotivde tüm fiyatları hemen yansıtamıyorsunuz. İkinci el stokları satılması lazım. Yeni araçlar yeni fiyatlarla devreye girdikçe zaten pazar bu seviyelerde kalmaz.'' değerlendirmesinde bulundu.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 70

Mustafa Koç, Egea'da motor hariç yerlilik oranının yüzde 70 olduğunu belirtti. Yeni sedan modelin yerli otomobil olduğuna dikkat çeken Koç, 'Yerli marka olacak mı' sorusuna esprili bir dille modelin adının zaten Türk ismi olan 'Ege' olduğunu söyledi.