Türkiye Audi dünyasında liderliğe oturdu

Türkiye Audi dünyasında liderliğe oturdu
Türkiye Audi dünyasında liderliğe oturdu
Bu yılın ilk 8 ayında Türkiye'deki satışlarında yüzde 30'dan fazla büyüyen Doğuş Otomotiv, Audi dünyasının en fazla gelişen pazarı oldu.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Bu yılın ilk 8 ayında 11 bin 258 adet Audi satan Doğuş Otomotiv 2014’e oranla yüzde 30’dan fazla artışla markanın en fazla büyüyen pazarı oldu. Doğuş Otomotiv Audi yeni A4’ün de kasımda 1.4 lt vergi avantajlı benzinli motorla gelecek olmasıyla yıl sonuna kadar satışlarını 20 bin adete çıkarmaya çalışacak.

40 yılda 12 milyon A4

Yeni Audi A4’ün Venedik’teki tanıtımında konuşan Audi Ag Yönetim Kurulu Üyesi Axel Strotbek 40 yılda 12 milyon Audi A4 satıldığını belirterek Audi 80 ile başlayan üretimin başarılı bir tarihi olduğunu ifade etti.

5 Audi’den biri A4

Sattıkları her 5 Audi’den birinin A4 olduğunun altını çizen Strotbek aracın ilk kez sedan ve avant versiyonlarının aynı anda pazara gireceğini ifade etti. Satışlarını yüzde 40’ının A4 ve Q7 modellerinden oluştuğunu vurgulayan Strotbek  Rusya ve Çin pazarlarındaki sıkıntılara dikkat çekerek bu bölgelerde akıntıya karşı kürek çektiklerini belirtti. Yeni TT modeliyle 2015 ilk 8 ayda 3 kat büyüdüklerini söyleyen Strotbek Türkiye’de ise yeni A3 sedan modeli satışlarının yüzde 35’ün üzerinde geliştiğine dikkat çekti.

9’uncu kuşak

1972’den beri üretilen A4’ün yeni kasası 9’uncu nesli temsil ediyor. Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro aracın 1.4 lt benzinli otomatik versiyonunun Türkiye’deki satışlarına önemli bir ivme kazandıracağını söyledi. 2015 kasımda Türkiye’de satışa sunulacak aracın fiyatının henüz belirlenmediğini kaydeden Bottaro rakiplere göre konum almaya çalışacaklarını dile getirdi. Bottaro A4’ten  yıl sonuna kadar bin üzeri 2016’da ise 6 bin adet üzerinde satış planladıklarını dile getirdi.  Almanya fiyatı 30 bin 650 eurodan başlayan yeni A4’ün Türkiye’de 43 bin euro seviyelerinden başlaması öngörülüyor.

 

 

 


  ETİKETLER:

  Audi

  ,

  Euro

  ,

  Almanya

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Vergi

  ,

  otomotiv

  ,

  yönetim

  ,

  Karşı

  ,

  2015