Üretim ve ihracat tam gaz ilerliyor

Üretim ve ihracat tam gaz ilerliyor
Üretim ve ihracat tam gaz ilerliyor
Kurban Bayramı sona erdi. Seçim startı verildi. Otomotiv satışlarını son 3 ayda ilginç gelişmeler bekliyor.

Otomotivciler 2015’in son çeyreğine önemli bilinmezlerle giriyorlar. İç pazar satışlarında 2015 ilk 8 ayında devamlı yükselen tablosunun bu trendi devam ettireceği meçhul. Ancak siparişleri önceden veren ve elinde stok bulunan markalar bir şekilde yıl sonuna kadar bu araçları eritecekler. Nasıl mı? Bundan sonraki aylarda sektör önemli kampanya ve avantaj paketlerine yer verecek. Yeni model girişlerinde ise “tanıtım” fiyatları devreye girecek. Yani bu yıl bir şekilde tolere edilecek ancak 2016’da ne olacağı meçhul.

 

Markalar , kasım ayını görüp 2016 yılını bu tablodan sonra öngörmek istiyorlar. Seçimlerin olası sonuçları, tüketici faizleri ve kurun hangi seviyelere geleceği  2016 pazarının öngörülmesinde etken faktörler olacak. Üretim ve ihracat ayağında ise tablo satış ayağı kadar meçhul değil. Çünkü Avrupa pazarı küçük de olsa artışa devam edeceği benziyor.

 

Üretim artışta

 2015 yılı Ocak- Ağustos döneminde bir önceki yılın ilk sekiz ayına göre otomotivde toplam üretim yüzde 19, otomobil üretimi ise yüzde 9 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 857 bin adet, otomobil üretimi ise 500 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv Sanayi Derneği rakamlarına göre 2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam pazar, 2014 yılı aynı dönemine göre yüzde 46 oranında artarak 627 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı yüzde 43 arttı ve 454 bin adet olarak gerçekleşti. 2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 8 oranında artarken otomobil ihracatı ise yüzde 1 oranında azaldı. 2015 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam ihracat 617 bin adet, otomobil ihracatı ise 377 bin adet düzeyinde gerçekleşti.