Volkswagen alana "törenli tatil"

Volkswagen alana "törenli tatil"
Volkswagen alana "törenli tatil"
Volkswagen'in kalbi "Wolfsburg"dan VW veya Seat markalı aracını teslim alan müşteriler 300 ile 900 euro arasında kara geçiyor. Sıfır km aracını Wolfsburg'daki Autostadt'tan teslim alanlara otomobili törenle teslim edilirken Ritz Carlton'da konaklama imkanı da veriliyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Almanya’nın en uzun yapay su kanalı olan Mittellandkanal kenarında kurulu olan Volkswagen Wolfsburg Fabrikası, dünyada bir model aracın tek çatı altında üretildiği en büyük fabrika konumunda. Sıfır km satın aldığı VW veya Seat aracını buradan teslim alan tüketicilerden modele göre 300 ile 900 arasında nakliye ücreti alınmıyor. Onun yerine Ritz Carlton otelinde konaklama  ve VW müzesi ziyaret paketleri fırsatları sunuluyor. Biz de Doğuş Otomotiv ’in misafiri olarak sıfır km araç alan bir tüketici gibi bu turu yapma fırsatını yakaladık. Hem de artı olarak fabrikayı ziyaret ettik.

İçine Monako sığıyor

 Dünyanın sayılı büyük otomobil fabrikalarından biri olan ve Volkswagen efsanesinin de başladığı yer olan Wolfsburg fabrikası, 6,5 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. 72 bin 530 çalışana ev sahipliği yapan fabrika, o kadar büyük ve meşgul ki, aslında fabrikadan çok bir ülkeyi andırıyor. Fabrikanın 1.6 kilometrekarelik kapalı alanına Monako Prensliği’nin tümünü sığdırmak mümkün. Fabrikada, üretim bölümleri, idari ofisler ve diğer alanlar birbirlerine toplam 75 kilometrelik yollarla ve yine toplam 70 kilometrelik demiryolu ile bağlanıyor.

 

Her gün 3.200 Volkswagen

Golf, Golf Sportsvan, Golf GTE, e-Golf, Touran ve Tiguan model araçların üretildiği fabrikada, bunun yanında Audi, SEAT ve Skoda’nın dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan üretim merkezlerinde kullanılması için ön bölüm ve kokpitler gibi plastik parçaların üretildiği bölümler de yer alıyor. Her gün 2 bin 600 farklı tedarikçiden, 100 tren ve 910 kamyonun giriş yaptığı fabrikadan, yine her gün içinde 210 çift katlı tren vagonu ve 185 TIR ile 3 bin 200 yeni üretilmiş Volkswagen modeli çıkıyor.

 

Şehrin enerjisini de üretiyor

Geçen yıl 836 bin otomobilin üretildiği Wolfsburg Fabrikası, enerjisini toplam 442 Megawatt’lık enerji üreten kendisine ait 2 santralle üretiyor. Öyle ki, Volkswagen ürettiği bu enerjiyi sadece fabrikasına değil, Wolfsburg kentine de veriyor. Volkswagen’in Think Blue felsefesi çerçevesinde, fabrikanın çevreye etkisinin yüzde 25 oranında iyileştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasına başlanılan fabrikada, geçen yıldan itibaren enerji tüketimini yüzde 50 oranında düşürülen hibrit lokomotifler kullanılmaya başlandı.

Efsanelerin doğduğu fabrika

1937 yılında Ferdinand Porsche’nin tasarladığı Volkswagen modelini üretmek için kurulan Wolfsburg’daki fabrika, aynı zamanda zaman içinde Wolfsburg kentinin de kurulmasına neden oldu. İkinci Dünya Savaşı’na kadar üretim yapılan fabrika, savaş sonrasında İngiliz Ordusu’nun ön ayak olmasıyla 1945’in Aralık ayında tekrar seri üretime başladı. 1955 yılında fabrika, 1 milyonuncu “Beetle”ı üretmenin gururunu yaşadı. 1974’te üretimi durdurulana kadar, Wolfsburg Fabrikası’nda tam 11.9 milyon Beetle üretildi. Beetle’ın bu fabrikadaki üretimi durdurulduktan sonra, fabrika yeni bir efsanenin doğuşuna tanık oldu. 1976’da Golf üretimi bu fabrikada başladı. Wolfsburg Fabrikası’nda bugüne kadar 42 milyon araç üretildi. 

 

Otomobil temalı bir park : Autostad

Volkswagen Grubu’nun bir iletişim platformu olarak, ‘İnsanlar, otomobiller ve hareketleri’ felsefesiyle Grubun değerlerini ortaya koyan Autostad, dünyanın otomobil temalı en büyük parkı. Fabrika binasının yanında konuşlandırılan kompleks, VW müzesinin yanı sıra Volkswagen Grubu bünyesindeki tüm büyük markaların pavyonları ve biri 3 Michelin yıldızlı olmak üzere 11 farklı restauranta sahip.

Yapımı süresince 400’ün üzerinde mimarın görev aldığı, modern ve tarihi binaların sıra dışı uyumunu ortaya koyan Autostadt, pavyonlar arasındaki yeşillendirilmiş alanlarıyla tam anlamıyla bir park. Toplamda 435 milyon Euro’luk bir yatırımla 2000 yılında faaliyete geçen Autostadt, yılda 2 milyonun üzerinde ziyaretçi çekiyor.

Ortalama 500 araç teslimi

Hizmete girdiği tarihten bu yana, 29 milyondan fazla misafir ağırlayan bu tema park ve eğitim merkezi, aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil teslim merkezi. Autostadt’ın en görkemli ve tanınan yapılarından olan Araç Kuleleri, Volkswagen Fabrikası’nda müşterilerin araçlarını teslimatı için tasarlandı. Her biri 48 metre olan iki kuleden oluşan Araç Kuleleri, yine her biri 400 araç kapasitesine sahip. Bu kulelerde, her gün ortalama 500 aracın teslimatı yapılıyor. 2014 yılında, toplam 166 bin 448 araç teslimatı yapıldı.

 

AR-GE’de dünya lideri

Volkswagen Grubu, AR-GE faaliyetleri ve inovasyon mükemmelliği konusunda, bu alanda faaliyet gösteren 46 binden fazla çalışanı ve 10 bin IT uzmanıyla dünyanın önde gelen firmalarından biri. 2014 yılında gerçekleştirdiği 11,5 milyar Euro yatırımla da dünyada araştırma ve geliştirmeye en fazla yatırım yapan firma, özellikle yeni model geliştirme, ürün yelpazesindeki mevcut modellerde elektrikli motor teknolojisi uygulanması, verimlilik, hafif yapı teknolojisi, alternatif sürüş teknolojileri gibi konulara odaklanıyor. 

 

Otomotiv dünyasına kazandırılan teknolojiler

Grup markalarının yanı sıra, otomotiv dünyasına da ilham verem TDI, TSI, DSG, 4MOTION, Aktif Silindir Yönetimi (ACT) gibi motor ve aktarma organları teknolojilerini; Adaptive Cruise Control (ACC), Park Asistanı (Park Assist), Şerit Takip Asistanı (Lane Assist), City Emergency Braking, Dynamic Light Assist, Automatic Post-Collision Braking System Pre-Crash Occupant Protection System gibi yardımcı sürüş ve güvenlik teknolojilerini; BlueMotion Technology gibi verimlilik teknolojilerini geliştiren Volkswagen bu anlamda da öncü.

 

VOLKSWAGEN MACH 18 HEDEFLERİ

2008 yılında yeni CEO Martin Winterkorn tarafından Volkswagen Grubu’nun 10 yıllık hedefi için konulan MACH 18 Hedefleri, grubun 2018 yılına kadar,

-Dünya genelindeki üretim merkezlerinde karbon emisyonu, su tüketimi, atık tüketimi ve enerji tüketimini yüzde 25 oranında azaltılmasını

-Volkswagen Grubu’nun da yıllık 10 milyon araç üretimini yakalayarak, dünyanın en büyük otomotiv grubu olmasını ön görüyor.

-2014 yılı dünya motorlu araç üretiminde, Toyota 10.23 milyon araç üretimi ile ilk sırada yer alırken, onu 10.14 ile Volkswagen Grubu, 9.92 ile de General Motors izledi.

-2014 yılında AR-GE çalışmalarına 11.5 milyar Euro yatırım yapan Volkswagen Grubu, dünyada AR-GE’ye en çok yatırım yapan üretici firma oldu. Volkswagen’i, Samsung , Intel, Microsoft ve Rosche izledi.