Volkswagen Türkiye'de iki modelin satışı durduruldu

Volkswagen Türkiye'de iki modelin satışı durduruldu
Volkswagen Türkiye'de iki modelin satışı durduruldu
Doğuş Otomotiv, Volkswagen Jetta ve Caddy modellerinden iki tip aracın satışını durdurduğunu açıkladı

RADİKAL - Doğuş Otomotiv ’den yapılan açıklamada, "Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır" denildi.

BAKAN IŞIK AÇIKLAMIŞTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, NTV'de katıldığı programda soruları yanıtladı. Volkswagen'in Türkiye 'deki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, şirketin Amerika ve Avrupa 'da yaşadığı sıkıntının, emisyonun önemini daha da artırdığını söyledi. Bunun, elektrikli otomobile geçiş sürecini de hızlandıracağını dile getiren Işık, Volkswagen'le ilgili konunun şu ana kadar Türkiye'de sadece emisyon noktasında değerlendirildiğini belirtti.

 

Kendilerinin de bu süreci dikkatle takip ettiklerini anlatan Işık, şunları kaydetti:  "Sağolsunlar onlar da 323 bin aracı gönüllü geri çağırma yöntemiyle, Almanya'yla eş zamanlı olarak çağıracaklarını açıkladılar. Belki ilk defa bir bilgiyi de sizin aracınızla paylaşalım. Volkswagen'in şu anda EA 189 dedikleri motor tipinde iki aracı var Türkiye'de, Jetta ve Caddy. Bunlarla ilgili araçların satışını bu akşam itibarıyla durduracak. Bu gönüllü bir durdurma, askıya alacak satışı ve bu teknik güncellemeler yapıldıktan sonra satılacak. Bu noktada firmamızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bunu biz de yakınen takip ediyoruz. Bir taraftan emisyon noktasındaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Diğer taraftan da teknik güncellemelerin bir an önce gönüllü olarak yapılmasının takipçisi olacağız. Dediğim gibi, bu akşam itibarıyla firmanın, Jetta ve Caddy'de, 1.6 dizel motorlarda satışını askıya aldığını sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmış olduk." (dha,aa)