Yeni A4 sessizliği A8 teknolojiyi Q7'den aldı

Yeni A4 sessizliği A8  teknolojiyi Q7'den aldı
Yeni A4 sessizliği A8  teknolojiyi Q7'den aldı
Audi, en çok satan model ailesi olan A4'ün yeni neslini tanıttı. Kasım ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak yeni A4'ün fiyatının 43 bin euro seviyelerinden başlaması öngörülüyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Audi’nin tüm dünyada en çok satan modeli ünvanını taşıyan A4, yeni nesliyle yola çıkmaya hazır. Türkiye ’de ilk planda biri 2.0 lt’ lik dizel motorlar olmak üzere, 1.4 motor seçeneğinin de içinde bulunduğu 4 farklı motor seçeneği sunulacak. Kasım 2015 tarihinden itibaren satışa sunulması planlanan Yeni A4, özellikle teknolojik geliştirmeleriyle yine sınıfının en iddialı modeli olma özelliğini devam ettiriyor.

 

İtalya’da test ettiğimiz yeni A4 mühendislerinin verdiği bilgile göre araç sessizliğini yeni A8, teknolojisini ise yeni Q7 modelinden aldı.  A4 Sedan, 0,23 ile sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısına sahip. Etkileyici derecede düşük CO2 emisyonlarına sahip yeni modellerden A4 Sedan 2.0 TDI ultranın emisyonu kilometre başına 95 gram, A4 Avant 2.0 TDI ultra km başına 99 gram CO2 emisyonu yapıyor. 190 hp gücündeki 2.0 TFSI A4 Sedan ultrada 109 g/km, A4 Avant ultrada ise 114 g/km emisyon yapıyor.

 

Ağırlıkta 120 kilo azaldı

 

Eski modele göre otomobilin boyutları büyümüş ancak ağırlığı, kullanılan motor seçeneğine bağlı olarak 120 kilograma varan önemli ölçülerde azaltılmış. Yeni Audi modellerinin gövdesi, akıllı malzeme bileşimi ve hafif yapısı sayesinde sınıfının en hafiflerinden biri olmuş. Audi A4 gürültü seviyesi açısından sınıfının liderlerinden biri. Bütün yolcular cömertçe sunulan mekandan yararlanırken, pürüzsüz hatlar iç kısmının genişliğini vurgulamış. Gösterge panelinin ön kısmında geniş hava çıkışları şeridinin yanı sıra, geniş ve dekoratif bir yüzey bulunuyor. Akıllıca yapılmış çevre hatları ışıklandırması, akşamları kapıları ve orta konsolu aydınlatıyor. Uzunluğu 4,73 metre, aks mesafesi 2,82 metre olan yeni A4 ve A4 Avant yolda güvenli bir duruş sergiliyor. Ön ve arkada belirgin bir yatay çizgi, otomobilin genişliğini vurguluyor. Kısa çizgilere sahip akıcı tasarım markanın spor zarafetini ifade ediyor. Single frame ızgara geniş ve alçak; İsteğe bağlı olarak LED veya Matrix LED teknolojisiyle alınabilecek farlar (dinamik dönüş sinyalleriyle birlikte) teknolojiyi görsel bir marka haline getirmiş.

 

Yeni ve güçlü motorlar

 

Yeni Audi A4 ve A4 Avant Türkiye’de tamamı S tronik şanzımana sahip, 1.4 TFSI 150 PS ve 2.0 TFSI 252 PS Quattro olmak üzere ikisi benzinli ve 2.0 TDI 190 PS ve 2.0 TDI 190 PS quattro olmak üzere 2 de dizel motor seçeneğiyle sunulacak. Güç üretimleri önemli ölçüde artırılan bu motorlardan 1.4 lt’lik TFSI seçeneği, 150 PS güç üretirken 250 Nm tork değerine sahip. Aracı 0’dan 100km/s hıza 8,5 saniyede ulaştıran motorun yakıt tüketim değeri ise 5,3 lt/km. Bir diğer benzinli seçenek olan 2.0 lt 252 PS quattro seçeneği ise 370 Nm tork sağlıyor. 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede ulaşan bu seçeneğin yakıt tüketim değeri ise kilometrede 5,7 lt.Yeni A4 ailesinin dizel seçenekleri arasında yer alan 2.0 TDI 190 PS, quattro veya önden çekişli olarak alınabiliyor. Her iki versiyonu da 400Nm tork sağlayan bu seçenekte, quattro modelin durur halden 100km/s hıza ulaşma süresi 7,2 sn iken, önden çekişli seçenek için bu sürü 7,7 sn. quattro seçeneğin km’de harcadığı yakıt 4,4 lt iken, önden çekişli versiyon km’de 4,1 lt’lik yakıt tüketiyor.

  Sürücü asistan ve güvenlik sistemleri

Audi A4 ve A4 Avant, çok sayıda sürücü asistan sistemleriyle sınıflarında yeni standartları belirliyor. Öngörülü verimlilik asistanı sürücünün yakıt tasarrufu yapmasına yardım ediyor, Audi aktif şerit asistanı sürücünün şeritte kalmasına yardımcı oluyor, Stop & Go adaptif hız kontrolü ve trafik sıkışıklığı asistanı yavaş akan trafikte sürüşü kolaylaştırıyor. Yoldaki işaretler ve öndeki trafik gibi çok çeşitli parametreleri dikkate alıyor. Güvenliğe önemli katkılar yapan diğer inovasyonlar arasında, park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme asistanı, dönüş asistanı ve Audi ön algılama sistemleri yer alıyor. Kameralı trafik işareti tanıma da modellerde bulunuyor.Önceki modellerden daha da kapsamlı olan standart ekipmanları arasında xenon farlar, anahtarsız çalıştırma, Bluetooth arayüz ve 7 inç MMI renkli ekran bulunuyor.

 Arka koltuklar da eğlenceli

A4 ve A4 Avant’ta kullanılan Audi akıllı telefon arayüzü yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu arayüz, iOS ve Android cep telefonlarına özel olarak bu amaç için geliştirilmiş bir ortam olan Audi MMI sistemine entegre ediyor. Audi telefon kutusu ise akıllı telefonları araç üzerindeki antene bağlıyor ve kablosuz yöntemle ve Qi standardına uygun olarak şarj edilmesini sağlıyor. İnce düşünen hi-fi severler için inovatif 3D ses veren Bang & Olufsen Ses Sistemi de araçlarda sunuluyor. Yeni Audi Tablet de arka koltuklarda esnek bir eğlence aracı olarak kullanılabiliyor.