Yerli otomobil ' Ege ' nin getirisi yüksek olacak

Yerli otomobil ' Ege ' nin getirisi yüksek olacak
Yerli otomobil ' Ege ' nin getirisi yüksek olacak
Tofaş'ın geçtiğimiz mayıs ayında lansmanını gerçekleştirdiği AEGEA projesi Türk mühendisliği ile ortaya çıkarılan ilk 'otomobil ailesi' olacak. Tofaş'ın CEO'su Cengiz Eroldu, "dünyanın pek çok önemli pazarına satılacak olan bu otomobillerin Bursa'da üretilmesi aynı zamanda Fiat'a yarı yarıya bir maliyet avantajı da sağlayacaktır" dedi.

Tofaş’ın dünyada ses getiren yeni projesi Aegea ya da Türkçe’deki söylenişiyle Ege, tıpkı Doblo gibi, Fiat markasını dünyada sıçratacak projelerden biri olacak. Tamamen Tofaş Ar-Ge’si tarafından geliştirilen yepyeni bir platform üzerine inşa edilecek olan yeni sedan bu yıl sonunda tüketiciyle buluşacak. Aile gelecek yılın ikinci yarısından itibaren de aynı platform üzerine üretilecek hatchback ve station modellerle genişleyecek.

1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu, geçtiğimiz mayıs ayında İstanbul Autoshow’da dünya lansmanı yapılan AEGEA projesi ve şirkette yaşananların perde arkasını açıkladı. Türkiye ’de yüzde 70’i Türk mühendisliği ile yüzde 70 yerlilik oranına sahip ilk ‘otomobil ailesi’ projesini gerçekleştirdiklerini belirten Eroldu, “1 milyar dolarlık yatırım ve 1 milyonun üzerinde otomobil üretimiyle elimizi taşın altına soktuk. AEGEA (Ege) Projesi aslında sadece bir sedan araç yapma projesi olarak 2009 yılında Fiat Chrysler CEO’su Sergio Marchionne ve Mustafa Koç’un yer aldığı bir Tofaş Yönetim Kurulu toplantısında konuşulup kararlaştırıldı. Eğer bu proje sadece ağırlıklı olarak Türkiye pazarına yönelik sedan üretimiyle sınırlı kalsaydı, yaptığımız yatırım kârlı olmayabilirdi. Buna rağmen bir model ailesi üretecekmiş gibi yatırım yaptık. Diğer iki modelin üretim kararı bu yatırım başladıktan sonra alındı. Riske girdik, kumar oynadık ama kazandık” dedi.