Yiğit Akü'den teknoloji atılımı

Yiğit Akü'den teknoloji atılımı
Yiğit Akü'den teknoloji atılımı
Yıllık 7 milyon adetlik üretimle 80'den fazla ülkeye ihracat yapan Yiğit Akü Ar-Ge faaliyetlerini artırıp ürün çeşidini genişletiyor.

Yiğit Akü’nün araştırma- geliştirme ve inovasyona verdiği değeri anlatan Yiğit Akü A.Ş. Genel Müdürü Erinç Çetin Miser şunları söyledi:

“Günümüzde şirketlerin değer ekonomisi açısından sahip olduğu bilginin kıymet ve değer anlayışı, artık taşınmazlara verilen değer anlayışının önüne geçmiştir. Bu nedenle şirketlerin ayakta kalabilmeleri için yapılan yatırımların bilgiye ve temel araştırmalara dayalı olması gerekmektedir. Biz de, bizi rakiplerimizden ayrıştıracak, uluslararası arenada öne çıkaracak, tüketicilerin gözünde ‘Benim ihtiyacımı düşünen marka’ dedirtecek öğenin Ar-Ge olduğu kanaatindeyiz. Bu kanaatle 66 kişilik bir ekip ile ileri teknolojiye sahip laboratuarlar kurduk. Laboratuarlarımız ve çalışanlarımız konusunda çok hassasız. Kullandığımız teknolojiler ile Türkiye ’nin sayılı laboratuarlarından birine sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bu laboratuarlarımızda tüm dünyadaki yeni trendleri ve gelişmeleri göz önünde bulundurarak araştırma, geliştirme faaliyetlerinde bulunuyoruz.”

 

Elektrikli araçlara akü

 

 Akıllı telefonların kullanım yoğunluğunun artmasının  akünün bu telefonlarla bağlantı kurabilmesi fikrini doğurduğunu anlatan Miser, “ Bu telefona sahip milyonlarca insan artık, gün içinde aldığı kaloriyi, attığı adımı arşivleyebildiği gibi, aküsünün çalışma disiplinini de arşivleyebilecek. Böylece bir sorunla karşılaşıldığında, sorunun kaynağını rahatlıkla tespit edebilecek. Benzer şekilde Elektrikli ve Hybrid araçlara yönelik çalışma bizi de bu araçlara uygun akü üretmeye itti. Bu bizim için hem bir zorunluluk hem de bir fırsat tabii ki. Yeni gelişme, büyüme alanları bulabiliyoruz kendimize. Ayrıca yurt dışında daha fazla firmayla çalışma, daha fazla ülkeye ihracat yapma hedeflerimizi gerçekleştirmenin de en etkili yolu, yeni teknoloji/ ürün geliştirmek.”dedi.

 

Hedef büyümek

 

 1976 yılından itibaren faaliyette bulunduğu akü sektörüne çok önemli katkıları bulunan Yiğit Akü, dünyanın otomotiv devleri ile çalışarak dikkat çeken bir firma. Bugün , Türkiye’de 90 ana bayii ve 4000’e yakın tali bayii bulunan Yiğit Akü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge merkezi ile sektörde fark yaratan buluşlara imza atmaya devam ediyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde de bir araştırma merkezi bulunan Yiğit Akü, toplamda 66 kişilik Ar-Ge ekibi ile, personel sayısı bakımından da önde bulunuyor. 2014 yılı Ar-Ge yatırımı 4.250.000 TL olan ve bu rakam ile yatırım oranını bir önceki döneme oranla yüzde 7 arttıran firmanın hedefi, enerji depolama sistemlerinde dünya devi olmak.