Yolcu taşıyana sertifika şart olmalı

Yolcu taşıyana sertifika şart olmalı
Yolcu taşıyana sertifika şart olmalı
Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Türkiye'de yolcu taşıyan araç sürücülerinin güvenli sürüşüne yönelik bir eğitim bulunmadığını belirterek, "Servis, otobüs, minibüs ve taksi sürücüleri için yeterli eğitimleri içeren bir sertifika programı zorunluluğu getirilmelidir" dedi.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledildiği elim olayın ardından, tüm sürücülere potansiyel suçlu gözüyle bakılamayacağını ancak yolcu taşıyan ticari araç sürücüleri için sadece sürücü belgesinin yeterli olmadığının da herkesçe kabul edildiğini söyledi.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin Resmi Gazete ’de bugün yayınlandığını bildirenBezci, okul servis aracı sürücülerine 26 yaş sınırının getirilmesinin çok yerinde bir karar olduğunu kaydetti. Aynı yönetmelikle E sınıfı sürücü belgesine sahip olma süre şartının da 5, B sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartının ise 7 yıla çıkarıldığını belirten Bezci, “Bu yönetmelik bu alanda ihtiyaç duyulan düzenlemelerin ilk adımı olarak görülmelidir” dedi.

-SÜRÜCÜ OKULLARI-

Servis, otobüs, minibüs ve taksi gibi ticari araç sürücülerinin trafik işaret ve kurallarının dışında, kılık kıyafetten, ses tonuna, stres yönetiminden, davranış modellerine kadar geniş bir alanda eğitime tabi tutulması gerektiğine dikkat çeken Bezci,“Yaş ve süre sınırı can taşıyan sürücüler için elbette önemli ancak yeterli değildir. Bu alanlarda çalışacak olan sürücüler için okullar açılmalı ve en az altı ay sürecek eğitimlere tabi tutulmaları gerekmektedir”dedi. Bezci, Almanya ve İngiltere’yi örnek göstererek, bu ülkelerde en az altı aylık bir eğitimin ardından ticari araç sürücülüğü yapabilir belgesinin alınabildiğini kaydetti. Bezci,bu eğitim süresince de sürücülerin sigorta primlerinin devlet tarafından ödenebileceğini dile getirdi.

“ATO OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ”

ATO Başkanı Bezci, ATO Ulaşım Özelİhtisas Komisyonu’nun genelde ulaşım sorunları özelde de ticari araç sürücülerinin eğitimiyle ilgili kalıcı çözüm üretebilmek için ilgili kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler ve konunun taraflarıyla birlikte bir çalıştay yapma hazırlığında olduğunu ifade etti. Bezci, şunları söyledi:

“Ülkemizde Özgecan olayında olduğu gibi içimizi yakan başka sorunların yaşanmaması için soruna köklü çözümler üretmek zorundayız. Bugün araçlara acil durum butonu veya kamera konulması tartışılıyor. Tüm bunlar üzücü olayların yaşanmaması için yeterli değildir. Her şeyin başının eğitim olduğundan hareketle, sürücülerimizin uzun süreli eğitimlere tabi tutulması gerektiğine inanıyoruz. Ankara Ticaret Odasıolarak biz konuyla ilgili üzerimize düşeni sonuna kadar yaparız. Ulaşım Özel İhtisas komisyonumuz çözüm önerilerini ortaya çıkarmak için çalıştay hazırlığı yapmaktadır. Bu çalıştayın da çözüm yoluna ışık tutacağına inanıyoruz.”