100 milyar tazminat istiyor

MİT görevlisi Kâşif Kozinoğlu'nun, Alaattin Çakıcı lehine Yargıtay'da dava takip ettiği ileri sürülen skandala adı karışan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, dün görevine başladı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - MİT görevlisi Kâşif Kozinoğlu'nun, Alaattin Çakıcı lehine Yargıtay'da dava takip ettiği ileri sürülen skandala adı karışan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, dün görevine başladı. 'Dolaylı telefon dinleme' nedeniyle devletle hesaplaşma kararıyla dönen Özkaya, bu süreçte ağır hizmet kusuru işleyerek mağduriyetine yol açtığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'ndan 100 milyar lira tazminat istedi.
Özkaya hakkında ağustosta inceleme, sonra da önsoruşturma başlatılmıştı. Sağlığı bozulan Özkaya önce 20 gün rapor alıp, tedavi olmuş, sonra da evinde dinlenmeye çekilmişti.
Bu arada Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu da, Özkaya hakkında ceza ve disiplin soruşturmaları açılmasına yer olmadığı yönünde karar almıştı. Aklanan Özkaya, dün görevine döndü. Ziyaretçi akınına uğrayan Özkaya'nın, dolaylı telefon dinleme nedeniyle devletle hesaplaşma kararında olduğu öğrenildi.
Özkaya, bu süreçte ağır hizmet kusuru işleyerek mağduriyetine yol açtığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'ndan 100 milyar lira tazminat talebinde bulundu. Özkaya, mevzuat uyarınca, bakanlığın 60 gün içinde yanıt vermesini bekleyecek. Bakanlık, suçlamayı kabul etmezse Özkaya, İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açma hakkı elde edecek. Özkaya aralık ayı başında yaş haddinden emekliye ayrılacak.
İki üye cezalara itiraz etti
Bu arada, açılan 'Neşter-2' davası kapsamında Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu tarafından görevden çekilmeye davet edilen Ergül Güryel ve uyarı cezası verilen Hüseyin Demirörs, bu cezalara itiraz etti. İki Yargıtay üyesi itiraz dilekçelerini Özkaya'ya verdi.