11. Cumhurbaşkanı Gül'den AB açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Gül'den AB açıklaması
11. Cumhurbaşkanı Gül'den AB açıklaması
11'inci Cumhurbaşkanı Gül, "AB üyelik kriterleri ışığında yeniden başlatılacak reform süreci ülkemiz için kazanç olacaktır" dedi.

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye 'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde tam üyelik müzakerelerine başlamasının yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden o döneme ait bir fotoğraf ile paylaştığı mesajında Gül, yeniden başlatılacak reform sürecinin Türkiye için kazanç olacağını belirterek "10 yıl önce bugün AB ile katılım müzakeresi sürecini başlatmıştık. Müzakerelerin canlandırılması ve AB üyelik kriterleri ışığında yeniden başlatılacak reform süreci ülkemiz ve bölgemiz için kazanç olacaktır" dedi.

 AB ÜLKELERİ, 3 EKİM 2005'TE TÜRKİYE'NİN KATILMA MÜZAKERELERİNİN BAŞLAMASINA KARAR VERMİŞTİ

Türkiye, 1999 yılında Avrupa Birliği üyeleri tarafından aday olarak kabul edilmiş ve 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başlanmıştı. 17 Aralık 2004 tarihinde AB ülkeleri, Türkiye'nin katılma müzakerelerinin 3 Ekim 2005 tarihinde başlamasına karar vermişti. Başlayacak müzakerelerin ise ne kadar sürede tamamlanacağı konusunda kesin bir karar verilmemişti.

DHA