12 Eylül darbecilerinin cenazeleri: Katılım giderek azaldı!

12 Eylül darbecilerinin cenazeleri: Katılım giderek azaldı!
12 Eylül darbecilerinin cenazeleri: Katılım giderek azaldı!
Geçtiğimiz cumartesi akşamı hayatını kaybeden 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren'in cenazesine hükümet ve siyasi partilerden katılım olmadı. Milli Güvenlik Konseyi'nin Evren'den önce hayatını kaybeden diğer üyelerinin cenazelerinde ise farklı bir tablo yaşanmıştı.

RADİKAL - 12 Eylül darbesini yapan komutanlardan hayatını ilk kaybeden, dönemin Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun olmuştu. 1998 yılında hayata gözlerini yuman Celasun’un cenazesine dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katılmamıştı.Sedat Celasun'un cenazesi

Törene, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı'nı temsilen dönemin Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı emekli Orgeneral Nezihi Çakar, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlhan Kılıç, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fikret Özden Boztepe, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Ergin Celasin, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir katılmıştı. Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Sedat Celasun'un cenaze töreninde bir araya gelmişti. Kenan Evren, Nejat Tümer, Nurettin Ersin ve Tahsin Şahinkaya mezarlığa kadar arkadaşlarını yalnız bırakmamıştı.
Nurettin Ersin'in cenazesine geniş katılım olmuştu

Kenan Evren'in cenazesine sadece askerler katıldı

EN GENİŞ KATILIM ERSİN’İN CENAZESİNDE

12 Eylül darbesi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı olan ve 2005 yılında hayatını kaybeden Nurettin Ersin’in Kocatepe Camii'ndeki cenaze törenine 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan , dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dönemin Devlet Bakanı Ali Babacan, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner, Milli Güvenlik Konsey’in yaşayan üyeleri Nejat Tümer, Tahsin Şahinkaya, dönemin kuvvet komutanları, emekli generaller, emekli Orgeneral Ersin'in ailesi ve yakınları ile çok sayıda ordu personeli katılmıştı. Sezer, Evren, Erdoğan ve Özkök aile fertlerine başsağlığı dileyerek, tören alanındaki yerlerini almıştı.7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 2005 yılında Nurettin Ersin'in Kocatepe Camii'ndeki cenaze törenine katılmıştı.

Askeri doktorlardan 'Kenan Evren boğularak öldü' iddiasına yanıt

TÜMER’İN CENAZESİNE VALİ YARDIMCISI KATILMIŞTI

12 Eylül darbesi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Mehmet Nejat Tümer ise 2011 yılında hayatını kaybetmişti. Nejat Tümer’in cenazesine dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner katılmamıştı. 1982 darbesinin ardından Milli Güvenlik Konseyi üyeleri olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Orgeneral Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun’un cenaze törenlerinin aksine, İstanbul Vali Yardımcısı dışında sivil hiçbir yetkili de törene katılmamıştı.Nejat Tümer'in cenazesine sivil yetkili olarak sadece Vali Yardımcısı katılmıştı

Kenan Evren için verilen ölüm ilanında ilginç ifadeler


EVREN'İN CENAZESİNE KİMSE KATILMADI

9 Mayıs Cumartesi akşamı hayatını kaybeden 12 Eylül'ün lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenazesine ise hükümetle siyasi, partilerden hiç katılım olmadı. Kenan Evren için Genelkurmay Başkanlığı’nda tören düzenlendi. Tören sonrası Evren, öğle namazına müteakip Ahmet Hamdi Akseki Cami’nde kılınacak cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı’nda defnedileceği açıklandı.

HAYATTA KALAN SON İSİM ŞAHİNKAYA

12 Eylül’ün lider kadrosundan hayatta kalan son isim ise dönemin Hava kuvvetleri komutanı olan Tahsin Şahinkaya. 90 yaşındaki Şahinkaya sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir tedavi görüyor. (Hürriyet)