'12 Eylül üzerinden siyaset yapmak Erdoğan'a düşmez'

'12 Eylül üzerinden siyaset yapmak Erdoğan'a düşmez'
'12 Eylül üzerinden siyaset yapmak Erdoğan'a düşmez'
BDP'li Kışanak'tan Erdoğan'a: 12 Eylül darbesinde 1980'den 1982'ye kadar Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kaldım. Daha 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydim. Görmediğim işkence kalmadı. Hâlâ vücudumda izleri duruyor. Bunun üzerinden siyaset yapmak Tayyip Erdoğan'a düşmez


ANKARA - BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, sınırda profesyonel asker istihdamı için yürütülen çalışmaya sert tepki göstererek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "Başbakan 30 yıldır uygulanan ve derde derman olmadığı ortaya çıkan bu yöntemi bir kez daha temcit pilavı gibi ısıtıp halkın önüne sunmaya kalkışıyor. Biz Başbakan’a bir kez daha tavsiye de bulunuyoruz. Denenmiş yollardan gitmeyin. Denenmiş yollardan giderseniz, varacağınız durak bellidir. Varacağınız durak şimdiye kadar ‘bu şiddeti en iyi ben tırmandırırım, bu savaşı ben yaparım’ diyenlerin gittiği yol olacaktır" diye seslendi.

-BAŞBAKAN’A ÖZEL ORDU UYARISI-
Partisinin Meclis grubunda konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, hükümetin profesyonel orduya yönelik çalışmasını sert sözlerle eleştirdi. "Sorunu terör sorunu olarak kodlayıp bütün bir halkı terörist ilan edip daha fazla insan öldürerek bu sorun nasıl bastırılır, bunun hesaplarını yapıyor. Özel birlik arayışları bunun içindir" diyen Kışanak, şöyle dedi:
"Bu savaş zaten bugüne kadar hep özel birliklerle yürütüldü. Kimse bizi kandırmasın. Türkiye Ordusunun en az 4’te 1’i zaten profesyonel askerlerden oluşuyor. Şimdiye kadar savaşı zaten siz özel birliklerle, özel personellerle planladınız, uyguladınız ama bunun bedelini de bu halkın yoksul sırtından çıkardınız. Başbakan 30 yıldır uygulanan ve derde derman olmadığı ortaya çıkan bu yöntemi bir kez daha temcit pilavı gibi ısıtıp halkın önüne sunmaya kalkışıyor. Bunu da çözüm olarak topluma yutturmaya çalışıyor. Biz Başbakan’a bir kez daha tavsiye de bulunuyoruz. Denenmiş yollardan gitmeyin. Denenmiş yollardan giderseniz, varacağınız durak bellidir. Varacağınız durak şimdiye kadar ‘bu şiddeti en iyi ben tırmandırırım, bu savaşı ben yaparım’ diyenlerin gittiği yol olacaktır."

-"AKIL VERMEKTEN VAZGEÇ, KULAK VER"-
Başbakan’ın kadınlarla yaptığı toplantıda tavsiyelerde bulunduğuna işaret eden Kışanak, "Başbakan kendi bildiğini okuyor. Başbakan’a akıl verme, biraz kulak ver diyoruz. Biz kendisine tavsiyede bulunuyoruz. Eğer zerre kadar bu ülkede akan kanın durmasına dair vicdani bir sorumluluk hissediyorsa, artık akıl vermekten vazgeçsin, bu halkın sesine kulak versin" dedi.
Başbakan’ın kadınlarla yaptığı toplantıda Sakine Ana’dan bahsettiğini hatırlatan Kışanak, "İki ay önce Ankara’ya geldi analar. O gün anaların sesini duymayanlar, bu sese kulak tıkayanlar ülkeyi kör bir savaşın içine sürükleyip bıraktılar. Bugün de Sakine Ana’ya sığınarak siyaset yapmaya kalkıyorlar. Ayıptır, ayıp. Başbakan ne Sakine Ana’yı anlıyor ne de asker analarını" dedi.

-"KADINLAR HESAP SORACAK"-
Başbakan’ın yaptığı icraatlardan dolayı hesap vereceğini iddia eden Kışanak, "Kadınların barış taleplerine kulak tıkayan sizsiniz, bunun da hesabını kadınlar sizden soracak" dedi. Başbakan Erdoğan’ın çözümü değil, savaşı dayattığını ileri süren Kışanak, "Bizim üstümüzden siyaset yapmayı bırak" diye seslendi.

-"ÜÇ YILDIR SORUŞTURMA NEDEN SONUÇLANMADI?"-
Ordunun içinde PKK’lı olduğu ve bu konuda bir soruşturmanın başlatıldığı yönündeki haberleri hatırlatan Kışanak, "Üç yıldır bu soruşturma neden savsaklandı, bu soruşturmadan niye bir sonuç alınmadı, bunun cevabını Türk halkına vermeleri gerekiyor. Türk halkını ne olur akılsız yerine koymayın" dedi.

-"SAHTE AÇILIM POLİTİKASINA TOKAT"-
Mahmur kampından gelenlerden bazıların dönmesine de Kışanak, "Sahte açılım politikasına vurulmuş en büyük tokattır. AKP Hükümeti’nin tasfiye politikası, tasfiye olmuştur" diye değerlendirdi.

-"BAŞBAKAN İŞÇİLİKLE BAŞLADI, BUGÜN TRİLYONLARI OLDU"-
Başbakan’ın 12 Eylül darbesi ile ilgili sözlerine anımsatan Kışanak, "12 Eylül darbesinde 1980’den 1982’ye kadar Diyarbakır Cezaevi ’nde tutuklu kaldım. Daha 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydim. Görmediğim işkence kalmadı. Hâlâ vücudumda izleri duruyor. Bunun üzerinden siyaset yapmak Tayyip Erdoğan’a düşmez. Erdoğan işçilikle başladığı hayatında bugün trilyonların sahibi oldu. Bu ülkeyi soydu soğana çevirdi, kendisine bir rant iktidarı kurdu. Benim yaşadığım acılar üzerinden lütfen siyaset yapmasın, biraz dürüst olsun" dedi.

-BAŞBAKAN’IN GÖZYAŞLARI-
Kışanak, AKP Grubu’nda ağlayan Başbakan’a da, "Eğer bugün o gözyaşların sahte değilse, timsah gözyaşları değilse derhal soruşturma başlatırsın, komisyon kurarsın. Ama tam tersine bizim şimdiye kadar verdiğimiz önergeleri reddettiniz. İnsanlık suçlarının araştırılmasıyla ilgili verdiğimiz önergeleri reddettiniz. Bu kadar ikiyüzlü, bu kadar sahtesiniz" dedi.

- HASİP KAPLAN ’DAN İLGİNÇ İDDİA-
Gültan Kışanak, Başbakan’a, "Sekiz yıldır iktidardasın, işkence yapanları yargılamak için elini tutan mı vardı" diye seslenirken BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, yerinden, "Bakan yaptı hepsini" diye bağırdı.

-BOYKOT ÇAĞRISINI YİNELEDİ-
Kışanak, 12 Eylül’de sandığa gitmeyeceklerini ve boykot yapacaklarını yinelerken, vatandaşlara da, "Kırmızı kart göstereceğiz. Sandığa gitmeyin" çağrısı yaptı.(ANKA)