13 milyon gencin 'seçilme hakkı' için: Adayını genç seç

13 milyon gencin 'seçilme hakkı' için: Adayını genç seç
13 milyon gencin 'seçilme hakkı' için: Adayını genç seç

Ulusal Gençlik Parlamentosu, 68 ilde gençlik alanında faaliyet gösteren 179 üye kuruluşu bünyesinde barındırıyor.

Ulusal Gençlik Parlamentosu ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, seçilme yaşının 18'e indirilmesi için 'Adayını genç seç' mesajıyla bir kampanya başlattı.

RADİKAL – TBMM’nin 25. Dönemi için genel seçimlerin yapılacağı haziran ayı yaklaşırken, seçilme yaşının 18’e indirilmesi talebiyle başlatılan bir kampanya dikkat çekiyor.

Bünyesinde 68 ilden gençlik alanında faaliyet gösteren 179 üye kuruluşu barındıran Ulusal Gençlik Parlamentosu ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği tarafından yürütülen kampanyada, Türkiye nüfusunun yaklaşık 3’te 1’inin 15-29 yaş arasındaki gençlerden oluştuğu ancak Meclis tarihi boyunca gençlerin temsil oranının ortalama yüzde 1 civarında olduğu hatırlatılarak seçilme yaşının 18’e indirilmesi talep ediliyor.

Türkiye’de seçilme yaşı, son olarak 2006 yılında 30’dan 25’e düşürülmüştü. Oy kullanmak için ise 18 yaşından gün almış olmak yetiyor. Şimdi seçilme yaşının da 18’e düşürülmesi için harekete geçen Ulusal Gençlik Parlamentosu ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, yayınladıkları ortak mesajda, oy kullanan 13 milyon gencin seçilme hakkını savunmanın tüm siyasi partilerin sorumluluğu olduğu belirtiliyor:

“Gençlerin karar alma mekanizmalarında aktif ve etkin katılımını desteklemek, 13 milyon oy kullanan gencin seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkını ve temsilde adalet ilkesini savunmak, demokrasiyi desteklemek ve bütüncül bir gençlik politikasını oluşturmak tüm siyasi partilerin sorumluluğudur.”

Ortak mesajda talepler ise şöyle sıralanıyor:

- 2015 yılı 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken, seçilme hakkımızı hatırlatmak ve takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Tüm siyasi partilerden;

- Seçme ve seçilme yaşının eşitlenerek, seçilme yaşının 18’e indirilmesini,

- 25-30 yaş arasındaki genç , kadın ve engelli milletvekili aday aylarından hiçbir adaylık ücreti alınmamasını,

- 25-30 yaş arasındaki gençlerin aday listelerinde seçilebilecek yerlerden aday gösterilmesi ve desteklenmesini talep ediyoruz…

Kampanya için oyuncu Hande Doğandemir, yazar Yekta Kopan gibi birçok ünlü ismin yer aldığı bir de film hazırlanmış.

19 Mayıs 2004’te kuruluşunu ilan eden ve Ulusal Gençlik Parlamentosu tarafından, milletvekili seçilme yaşının 30’dan 25’e çekilmesi amacıyla da ‘Seçilmek istiyorum’ kampanyası yapılmış ve TBMM, 8 Ekim 2006 tarihinde milletvekili seçilme yaşının 30’dan 25’e indirilmesi yönündeki Anayasa değişikliğini kabul etmişti.