13 yaşında okulla tanıştı

Ailesinin ekonomik gücü yetmediği için bugüne kadar okul yüzü görmeyen 13 yaşındaki Zeynep Şipallioğlu, UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' sayesinde öğrenci oldu.

İZMİR - Ailesinin ekonomik gücü yetmediği için bugüne kadar okul yüzü görmeyen 13 yaşındaki Zeynep Şipallioğlu, UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' sayesinde öğrenci oldu. Babası inşaat işçisi olan Zeynep, Buca Gazi İlköğretim Okulu'nda geçen cuma, yedi yaşındaki öğrencilerle birlikte dersbaşı yaptı. Şipallioğlu, "Çok sevinçliyim, artık ben de ağabeylerim, kardeşlerim gibi okuyacağım. Doktor olacağım" dedi.
Türkiye'nin eğitimde en ileri illerinden biri olmasına karşın İzmir'de, zorunlu temel eğitim çağındaki 4 bin 68 kız çocuğunun okula gitmediği belirlendi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce oluşturulan 180 rehber öğretmenin önderliğindeki komisyonlar, aileleri kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda ikna etmek üzere özel eğitimden geçirildi. Oluşturulan bu ekipler 2004-2005 eğitim-öğretim yılı başında ev ev dolaşıp tespit ettikleri 'kaçak kızlar'dan 512'sinin okullu olmasını sağladı.