14 Eylül'de Meclis açılıyor

İktidar, TCK tasarısını yasalaştırmak için TBMM Genel Kurulu'nu 14 Eylül'de toplayacak. 23 baronun ortak açıklaması: Çocuk hakları konusunda tasarı çok geride, değişiklikler şart.

ANKARA - AKP Merkez Yürütme Kurulu, dün yaptığı toplantıda, Meclis Genel Kurulu'nu, sadece yeni Türk ceza kanunu (TCK) tasarısını görüşmek üzere 14 Eylül'de olağanüstü toplantıya çağrılmasını kararlaştırdı. Toplantıdan sonra konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclis'in toplanması halinde yeni TCK dışında hiçbir konunun görüşülmeyeceğini söyledi. TCK ve bu gibi temel kanunların daha hızlı yasalaşması için yeni bir içtüzük değişikliğine gidilebileceğini de belirten Fırat, bu değişikliğin, Anayasa Mahkemesi'nin, daha önceki içtüzük değişikliğini iptal gerekçelerinin dikkate alınarak yapılabileceğini ifade etti.
'Türbana yasak yok'
Fırat, 'Tasarıda türbana hapis cezası öngören bir hüküm var. Genel Kurul'da bu konuda bir girişiminiz olacak mı?' sorusu üzerine şöyle konuştu: "Orada türbana getirilen bir yasak yok. Devrim yasalarına atıf var. Devrim yasaları Cumhuriyet'in kuruluşunda yapıldığı için pek bilmiyoruz. Devrim yasalarından biri olan Kıyafet Yasası'na bakılırsa orada bir yasak yok. Orada fes, şalvar gibi daha çok erkek kıyafetlerine yasaklama var. Zaten bununla ilgili bir yasa var. Dolayısıyla bunu TCK'ya götürmek fayda getirmez."