17 şehide hazin veda

17 şehide hazin veda
17 şehide hazin veda
Pervari'de önceki gün sis nedeniyle düştüğü belirtilen helikopterde şehit olan 17 asker törenlerle uğurlandı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törende bir grup, "Çözün artık bu işi" diye bağırdı.

DİYARBAKIR DHA- Siirt’in Pervari ilçesi yakınlarında önceki sabah düşen Sikorsky S-70 tipi helikopterde şehit olan 17 asker, Diyarbakır’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da katıldığı törenle memleketlerine uğurlandı. Törende şehit yakınları gözyaşlarını tutamazken, Erdoğan’ın da gözleri doldu. Törende bir grup, “Çözün artık bu işleri” diye bağırdı.

 

Casa’yla gittiler

 Siirt 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan önceki gün operasyona giden Jandarma Özel Harekât Timi’ni taşıyan Sikorsky S-70 tipi helikopter Pervari ilçesinin Doğanca beldesi Hasantepe mevkiinde düştü. Helikopterde bulunan 14’ü ’Dadaşlar’ adlı jandarma özel harekât timi ile üçü mürettebat olmak üzere 17 asker şehit oldu. Şehit askerler; Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici (Kırklareli), Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici (Giresun), Jandarma Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın (Bartın), Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik (Kayseri), Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan (Diyarbakır), Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik (Kars), Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş (Erzurum), Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin (Adana), Jandarma Uzman Onbaşı Dinçer Ersoy (Tokat), Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse (Kahramanmaraş), Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (Kayseri), Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan (Gaziantep), Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi (Gümüşhane), Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (Manisa), Pilot Üsteğmen Yakup Çınar (Kars), Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı (Afyonkarahisar) ve Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Şeker (Konya) için bugün Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda uğurlama töreni düzenlendi.
Törene Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, bakanlar, milletvekilleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ile şehitlerin yakınları katıldı. Törende şehit yakınları gözyaşlarına boğulurken, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu teselli etmeye çalıştı. Yaklaşık 1 saat süren törenin ardından şehitlerin Türk bayraklarına sarılı tabutları Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 5 ayrı Casa tipi uçağa konulup, toprağa verilmek üzere memleketlerine götürüldü. Törende aralarında şehit yakınlarının bulunduğu bir grup, ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganı attı. Slogan atan grup içinden bazıları, “Çözün artık bu işleri” diye bağırdı.

Hayaller yarım kaldı

 Şehit askerlerden bazıları dün memleketlerinde toprağa verildi. Acılı aileler şehitlerini gözyaşlarıyla uğurladı. Şehitlerin ardında yine yarım kalan hayaller vardı. Helikopter teknisyeni Astsubay Üstçavuş 25 yaşındaki Vedat Avcı’nın yakınları, “Tek ideali pilot olup, uçmaktı. Pilot olamadı, teknisyen oldu. Ecel onu çok sevdiği gökyüzünde yakaladı” dedi. Şehit 22 yaşındaki Dinçer Ersoy helikoptere binmeden iki gün önce ailesini arayıp, “Sürprizim var. Aralık ayında kız arkadaşımla nişanlanmak istiyorum” demişti.

Devletin zirvesi törende bir araya geldi

 Diyarbakır’daki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Devletin zirvesini buluşturan törenden sonra Erdoğan ve Kılıçdaroğlu şehit aileleriyle ilgilendi. Başbakan Erdoğan, törenden sonra gittiği Trabzon’da terörle mücadelenin kararlı biçimde devam ettiğini belirterek, “Sonunda inşallah terörü ezeceğiz. Niyetimiz samimi olduğu için de bu işte başarılı olacağız” açıklamasını yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise törenin ardından yemekte yaptığı açıklamada, “Başbakan’a bu sorunun çözümü için parlamentoda tüm siyasal partilerin katılımı ile bir uzlaşma tartışma komisyonu kurulmasını, arkasından da âkil adamlar heyeti oluşturulmasını söyledim. Ama kabul görmedi. Sayın Başbakan iktidarı devraldığında Türkiye’de terör yoktu. Başbakanlık koltuğu şikâyet koltuğu değildir. Eğer bir başbakan sorunları çözemiyor, sürekli şikâyet ediyorsa o koltuktan ayrılması lazım” diye konuştu.