18 yaşa seçilme hakkı mı geliyor?

18 yaşa seçilme hakkı mı geliyor?
18 yaşa seçilme hakkı mı geliyor?
Başbakan 18 yaşın seçme hakkı olduğunu hatırlatarak, "Bu yetkiyi veren anlayışa diyorum ki 'Madem 18'e sen bu yetkiyi verdin, gelin 18'e seçilme imkanını da verelim" dedi.

TANER YENER – TİMUR TARLIĞ

İSTANBUL – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Yıldız Teknik Üniversitesi’nin yeni Akademik Yıl, fahri doktora ve 11 tesisin toplu açılış töreninde konuştu. Üniversitenin Davutpaşa Kampüsündeki konuşmasında Başbakan Erdoğan , konuşmasında 18 yaşa seçme hakkı verildiğini hatırlatarak, "Bu yetkiyi veren anlayışa diyorum ki ’Madem 18’e sen bu yetkiyi verdin, gelin 18’e seçilme imkanını da verelim" dedi.
Üniversiteyi bir ideolojik aygıt olarak gören ve kullanan anlayışın, uzun süre, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, hür düşünceyi esas alan gerçek üniversite ortamının oluşmasına mani olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, üniversitenin fikirlerin etiketlendiği, zararlı-yararlı diye ayrıma tabi tutulduğu bir yer olmaması gerektiğini belirterek, "Gençlerimize ideolojinin deli gömleği giydirilmemelidir. Bunu başarmak saygıdeğer hocalarımın herhalde en önemli görevidir" dedi.
"Kendi içinde çoğulculuğu sağlayamamış, özgür düşünceyi hazmedememiş bir üniversite yapısının özgün üretimde bulunabilmesi mümkün değildir" diyen Başbakan Erdoğan, üniversitenin kendi içine kapanmaması, dış dünyaya açık olması, toplumla irtibatını sıkı tutması gerektiğini söyledi. (dha)