1920'de öncelik ekonomideydi

1921'de İlk Meclis'te Evrak ve Tahrirat Müdürü olarak görev yapan Necmettin Sahir Sılan tarafından milletvekilleri arasında yapılan tek soruluk anketin sonuçları 83 yıl sonra ilk defa kamuoyuna açıklandı.

ANKARA - 1921'de İlk Meclis'te Evrak ve Tahrirat Müdürü olarak görev yapan Necmettin Sahir Sılan tarafından milletvekilleri arasında yapılan tek soruluk anketin sonuçları 83 yıl sonra ilk defa kamuoyuna açıklandı. Milletvekillerinin önceliği 'ekonomik gelişme'ye vermesi dikkat çekti.
TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın İlk Meclis Binası'ndaki konuşmasında verdiği bilgiye göre, Yunan ordusu Ankara yakınlarına geldiği için TBMM'nin Kayseri'ye naklinin tartışıldığı günlerde zaferden emin olan Sahir Sılan, düzenlediği ankette milletvekillerine, "Kazanılacak olan Milli İstiklal mücadelemizin feyizdar (bolluk getirici, bilgi ışığı taşıyıcı) ve semeredar (verimli) olması neye bağlıdır?" sorusunu yöneltti. Bazı milletvekillerinin çekingen kalmaları üzerine kendisi ölünceye kadar gizli kalacağı sözü veren Sılan, bu sözünü yerine getirdi.
Sılan'ın 1992'de ölümünden sonra Tarih Vakfı'na bağışlanan anket sonuçları, TBMM tarafından bastırılan kitapla 83 yıl sonra kamuoyuna duyuruldu. Anketi yanıtlaması istenen Atatürk'ün ise Sılan'ı, "Sen bunları topla, eser benimdir" diyerek teşvik ettiği belirtildi.
İsmet İnönü'nün rakiplerine karşı kullandığı ve kendisiyle özdeşleşen,
"Namuslular da namussuzlar kadar cesur olmalıdır" sözünün 1921'de Canik mebusu Emin Bey'in ankete verdiği yanıtta kullanıldığı dikkat çekti.
Sılan'ın anketinde, TBMM'nin ilk milletvekillerinin zaferden sonraki öncelikleri şöyle sıralandı: 'Ekonomik gelişme', 'eğitime önem verilmesi ve cahillikle mücadele', 'halkın egemen olması ve halkın yönetimi',
'adalet, adil yönetim, hızlı adliye', 'azim, kararlılık, birlik beraberlik, sevgi', 'iyi, temiz, baskıcı olmayan uzman yönetimi.'