1991'de Leyla Zana'yı izleyince bayraklı yemine karar vermiş

1991'de Leyla Zana'yı izleyince bayraklı yemine karar vermiş
1991'de Leyla Zana'yı izleyince bayraklı yemine karar vermiş
TBMM'de boynuna astığı Türk bayrağı ile yemin eden AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, bunun için 24 yıl beklediğin belirterek, "24 yıllık hayalimdi. 1991 yılında Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana başında sarı, kırmızı, yeşil saç bandıyla yemin edince bu kararı vermiştim" dedi.

RADİKAL - İzmir'de uzun yıllar Ticaret Odası'nda meclis başkanlığını yapan Necip Kalkan, geçmişte Demokrat Parti'den milletvekili adayı olsa da seçilemedi. Ak Parti'nin İzmir 1'inci bölge 4'üncü sıradan aday gösterdiği Kalkan, mecliste yemin ederken boynuna Türk bayrağı astı. Kalkan, bunun nedenini şöyle anlattı:

"24 yıllık hayalimdi. 1991 yılında Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana başında sarı, kırmızı, yeşil saç bandıyla yemin edince bu kararı vermiştim. Çünkü çok zoruma gitti. 'Allah bana milletvekili olma fırsatı verirse ben de birliğimizin, varlığımızın, bağımsızlığımızın sembolü Türk bayrağı ile yemin edeceğim' dedim. Allah bana o fırsatı verdi. Dün yapılan yemin töreninde Leyla Zana yine yemini değiştirdi. Türkiye parlamentonun üyesi olacaksın ve yemininde Türk milleti yerine Türkiye milleti diyeceksin. Bir kere öyle bir kavram yok. Türk milleti var. Ben de o Türk milletinin sokaktaki neferi olarak o bayrağı taşımaktan Türk olmaktan gurur duyuyorum. Birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde böyle ayrımcı cümlerere yer verilmemeli. Bunu da kınamak için yaptım ama İzmir'den hazırlıklı gelmiştim. 24 yıl önce bu kararı vermiştim. Kafama koyduğumu, parçalansam bile yine yaparım. Mecliste koltuğuma oturuncaya kadar boynumda kaldı. Çok da alkış aldım." (Elif DEMİRCİ/İZMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/147482914748296

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ''Kendini Tatmin Etmiş,Temsil ettiklerinede şov Yapmış'' - guneydilan

  Kendini Tatmin Etmiş,Temsil ettiklerinede şov Yapmış,Yaşamları Şekil Biçim üzerine kurulmuş bir Sürü Kuru Gürültülü insanlarla yaşamak Ne kadar acı, Bir ülkenin Milli değerlerini bu Şekilde, Kendi çıkarları için kullanılması Bu Ülkede Prim Yapıyor Tıpkı milli maçtaki Islık gibi Nalet olsun Sizin Anlayışınıza ...

  Yakışır - user1087030

  Irkcılık ruhunuza işlemis sizin, birde AKP her gelişinde Avrupadaki Irkcıları eleştirir senin Haider Avusturya, Hollanda Geert Wilders, Fransa Le Pen de bir farkın yok, hepiniz de nazi düşüncesi hakim

  Tercih - şev_baş

  Türkiye de sadece Türk milleti yaşamadıgi için Türkiye milleti' kavrami kesinlikle ayrimcilik değildir tam tersi sadece bir millet adina yemin etmek ayrimciliktir. Ayrica bir insanin kendi seçmedigi bir seyden gurur duymasi tam bir saçmaliktir. Mesela ben kürtsem bundan gurur duyamam ancak eğitim ve kariyerimden gurur duyarim. Çünkü benim tercihimdir. Ayrica Türk milleti yerine Türkiye milleti kavramini da senin çok sevgili partin en cok dile getirmektedir.

  Bir garip vekil - onnur

  Türk Milleti lafını bu kadar beğeniyormuş da madem, kurucu başkanı ömr-ü hayatında Türk Milleti diyememiş bir partide ne işi varmış?

  Yani bu Albayrak hepimizi temsil etmiyor mu? - user406947

  Eğer burada sarı kırmızı ve yeşil renkleri Kürtlerin bayrak rengidir diyorsak bu ülke çoktan bölünmüş de bizim haberimiz yok demektir. Bu ülkede yaşayan ve etnik kimliği farklı olan her bir grup kendi bayrağını kutsarsa vay bizim halimize, ama daha acısı bu al bayrağın etnik köken fark etmeden hepimiz için aynı manayı taşıyor olmasıydı. Maalesef bayrakta bile anlaşamazsak bence bu saatten sonra ortak değerlerden bahsetmek sadece kendimizi kandırmaktır

  Gerçekten de birşeylerin artık değişmesi lazım. - user933654

  Bu milletvekilinin rahmetli Ahmet Kaya kürtçe şarkı söyleyeceğim dedikten sonra eline bayrak alıp sahneye fırlayan Serdar Ortaç gillerden hiçbir farkı yok.Ne demek zoruma gitti, kürtlerin ulusal renkleridir o bahsettiğin renkler bundan yüzlerce yıl önce de öyleydi şimdide öyle.Hem Türkiye milleti kavramı neden zorunuza gidiyor ne demek Türkiye milleti yoktur Türk milleti vardır.Tamam Türk milleti vardır eyvallah da biz o milletin içinde değiliz siz öylesiniz bize dayatamazsınız sizde Türk milletine mensupsunuz diye.Daha bunu ayırt etmekten mahrumsunuz.İsterseniz sabah başlayın ertesi güne kadar aralıksız o yemin metninde olduğu gibi Yüce Türk milletinin önünde yemin edin eğilin ama bunu Kürtlerden yapmasını isterseniz problem burada çıkıyor.Sadece kürtlerden de değil diğer halklardan da isteyemezsiniz.Siz bu kafaya sahip olduğunuz sürece o "Birlik ve Beraberliğe İhtiyacımız olan şu günler " korkarım hiçbir zaman gelmeyecek sayenizde.